Odpovědná rodinaOdpovědný život

Seriál Dítě a smartphone – 3. díl

Přístup k nejnovějším technologiím nelze v dnešní době dětem odepřít, a to ani těm nejmenším. To je asi všem rodičům jasné. Je ale nutné být ve střehu a aktivně se zajímat o to, jak a kdy své smartphony a tablety používají…

Víte, že podle průzkumu společnosti Vodafone pořídí chytrý mobil dětem už od první třídy zhruba třetina rodičů? Ve čtvrté třídě pak vlastní mobil více než polovina žáků, ve čtrnácti letech už téměř všichni školou povinní. Ano, zájmu dětí o nové komunikační technologie zkrátka nezabráníme, jak se ale chovat zodpovědně a eliminovat rizika? Zde je přehledně uspořádáno sedm důležitých bodů, nad kterými byste se měli dostatečně zamyslet.

 

1.Přemýšlejte při výběru přístroje

Vybrat vhodný model je totiž důležitější, než se na první pohled zdá. Uvažujte s rozumem. Malé děti si neuvědomují hodnotu věcí a jak jste se určitě již přesvědčili, jejich životnost v rukou malých nenechavců je mnohem kratší. Dítě v mladším školním věku navíc ani potenciál drahého a „nabouchanáho“ telefonu nevyužije. A mimo jiné je zároveň snadnou kořistí pro potenciální zloděje.

 

2.Předplatit nebo raději ne?

Otázka zní, zda pořídit dítěti předplacený limit nebo raději rovnou některý z  tarifů? Oboje má svá pro i proti. Využitím předplacených služeb máte dobrý přehled nad měsíční útratou potomka, mohou však nastat i situace, kdy dítěti dojde kredit a není možné jej okamžitě navýšit, což může být tak trochu adrenalin třeba v případě, kdy nepřijde včas domů a vy ho hledáte. To v případě tarifní nabídky nehrozí, avšak skutečnou útratu se často dozvíte až s měsíčním vyúčtováním, a to může být někdy nepříjemné překvapení.

 

3.Ujasněte si pravidla

Vy jste za chování vašeho potomka zodpovědní, proto máte plné právo stanovit jasná pravidla „provozu“ přístroje a také nezapomeňte určit systém placení za využívané služby (s přístupem na internet děti získávají mocnou zbraň a rodiče nad nimi tak trochu ztrácí kontrolu). Abyste se vyhnuli pozdějším nedorozuměním, sepište pravidla a vyvěste je doma na viditelném místě. A hlavně – sami jděte příkladem. Uspořádejte „rodinnou radu“ a prodiskutujte nejdůležitější podmínky dohody o používání smartphonu. Kdy je pro to ten nejlepší čas? Zřejmě ještě ve chvíli, když je zařízení stále ještě v krabici a dokud váš potomek nezačne rychlostí blesku stahovat nejnovější aplikace a hry.

 

4.Dbejte na bezpečí

Nastavte veškeré parametry pro bezpečné používání telefonu. Vy jste ho přece pořídili a vámi stanovené limity a hranice by tedy měly platit. Základem je nastavit vhodné přístupové heslo do operačního systému telefonu, které dostatečně ochrání veškeré osobní informace v něm uložené (jména, kontakty apod.) Nastavte smartphone tak, aby se sám automaticky zamkl po několika minutách. Je to snadné a praktické. U většiny typů chytrých telefonů lze velice jednoduše nastavit zámek i heslo pro uzamčení telefonu. (Pokud máte iPhone, klikněte na tlačítko “Nastavení”> “Obecné” a přejděte na “přístupový kód”. V případě, že vlastníte Android, klikněte na tlačítko “Nastavení” -> “Zabezpečení”).

Snažte se získat přesné a důvěryhodné informace, odkud bezpečně stahovat aplikace do telefonu (informujte se například na webu o tom, kdo konkrétní aplikaci vyvinul, vyhněte se aplikacím s negativním hodnocením od ostatních uživatelů, doporučte dítěti nestahovat ze zdrojů, které neznají (spolehlivé a bezpečné „oficiální“ zdroje jsou třeba Apple Store a Google Play).

 

5.Nastavte důležité kontakty

Než telefon předáte, uložte do seznamu kontaktů důležité osoby, případně instituce, které by dítě mohlo často nebo v případech nouze potřebovat (rodiče, prarodiče, učitelka, příbuzní, kontakt na policii, záchrannou službu a hasiče…)

 

6.Zajděte do školy

Informujte se o pravidlech používání mobilních telefonů ve škole, do které dítě chodí. Navštivte třídního učitele, případně webové stránky školy a zeptejte se, co je povoleno a co naopak zakázáno, abyste věděli, čím vaše dítě může porušit politiku školy. Začleňte pokyny školy do vašeho domácího seznamu pravidel.

7. Chraňte své peníze

Nezapomeňte si stáhnout některou z bezpečnostních aplikací, která pomůže ochránit vaši investici. Přeci jen je lepší prevence, než likvidace následků. Takže při nastavování parametrů telefonu nezapomeňte stáhnout bezpečnostní aplikaci pro rodiče (např. Sammy Screamer nebo TrustPort Mobile Security), která automaticky zakáže stahování potenciálně škodlivých souborů nebo nedůvěryhodných či nemravných webových stránek, které mohou zničit telefon formou viru nebo se „nabourat“ do soukromých informací. Pomůže vám to mimo jiné také na dálku najít (zaměřit) přístroj v případě, že vaše dítě telefon ztratí nebo mu ho někdo ukradl. Uložit můžete také den a hodinu, kdy má telefon začít „křičet“ – výborná věc při hledání „zašantročeného“ mobilu.

 

 

 

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Vybrat úsporný spotřebič pomůže bezplatná aplikace od EU

Následující článek

Zlý šéf a květy růží

Procházková Simona

Procházková Simona

Vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze obor Informační studia a knihovnictví. Miluje knížky a obdivuje ty, kteří je tvoří. Ráda by taky minimálně jednu časem vydala, nápad už nosí v hlavě dlouho. Nejčastěji píše o zdraví, dětech a psychologii, miluje cestování a horské túry a ve volném čase fotografuje, sportuje a peče úžasné dorty pro své blízké. Má malého syna a nejlépe se cítí se svou rodinou v domečku za Prahou. A co nemusí? Nudu a lidi, kteří si pořád na něco stěžují. Její motto? Co se vleče, neuteče.