Odpovědná rodinaOdpovědný život

Seriál Dítě a smartphone – 4. díl

Tentokrát se zaměříme na to, jak by měli rodiče naučit své dítě zodpovědnému chování a zajistit, a také pohlídat, jeho „zdravý“ vztah k chytrému telefonu. Není to zrovna snadné.

 

Rozhodli jste se (případně jste byli citovým nátlakem „donuceni“), že svému dospívajícímu potomkovi pořídíte vytoužený chytrý telefon. Dříve, než mu ho ale předáte, nezapomeňte na několik věcí, které byste rozhodně měli udělat, abyste zvýšili šance, že ho bude správně a hlavně bezpečně používat. Jaká jsou hlavní rizika, jak „korektně“ a nenásilně kontrolovat a jak varovat před nástrahami zdánlivé online svobody?

Pravidlo č. 1

„Je třeba za každou cenu dodržovat obecná pravidla počítačové bezpečnosti. Není to jednoduché, ale zkuste dětem vysvětlit, jak volit přístupová hesla. Měli byste volit jiná hesla než 1234, pravidelně je měnit, nepoužívat stejné heslo k různým službám a nikomu svá heslo neprozrazovat. Zvláště u menších dětí je na rodičích, aby nezapomněli na antivirový program s pravidelnými updaty, využití firewallu, či speciálních programů na odstranění škodlivého malwaru. Mnohé z těchto programů jsou pro domácí účely k dispozici zdarma,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.

 

Pravidlo č. 2

Naučte děti, jak chránit svá data (nebo je alespoň zbytečně snadno nenabízet ke zcizení). Vždyť ani my dospělí si často neuvědomujeme, nakolik riskujeme při využívání nezabezpečených WiFi sítí, kde může mírně zkušený hacker veškerou naši komunikaci poměrně jednoduše sledovat. Varujte děti, že když už se do takovéto sítě přihlašují, ať se vyvarují využívání takových služeb, kde by mohlo být „odposlechnuto“ heslo, a následně zneužita identita. To jsou například web emaily, internetové obchody, placené přístupy k různým zdrojům. Pomozte dětem stáhnout jejich oblíbené zábavné nebo komunikační aplikace, které třeba potřebují pro studium, z bezpečných ověřených zdrojů, jakými jsou např. Apple Store nebo Google Play.

 

Pravidlo č. 3

Stejně jako učíte své děti odmalička, že nemají nikomu cizímu sdělovat, kde bydlí nebo kdy nebude nikdo doma, i na sociálních sítích a v prostředí internetu obecně by neměly zveřejňovat žádná soukromá osobní data. Zdůrazněte jim, jak moc je důležitá ochrana soukromí, že by si měly dobře rozmyslet, než veřejně sdělí třeba na Facebooku, kdy a kam pravidelně chodí na kroužky, co je baví…. Zkuste dětem nabídnout, že se podíváte, co o nich na sociální síti vidí ostatní (i úplně cizí) lidé, a vysvětlete jim, že na jejich profil se nedívají jen spolužáci a kamarádi.

 

Pravidlo č. 4

Snažte se neztratit důvěru vašich potomků. Chovejte se tak, aby se nebáli kdykoli za vámi přijít a poradit se. Zároveň by děti měly vědět, že nemají instalovat programy, aktualizace a vylepšení, pokud si nejsou jisty, co daná služba, hra, aplikace obsahuje, nebo co instalace obnáší. Měly by dávat pozor například u serverů nabízejících hry zdarma, protože při jejich stahování a instalaci mohou nainstalovat i nevítané hosty v podobě programů typu malware nebo počítačových virů. A pokud nevědí, je lepší se zeptat, než zkoušet „co to udělá“.

 

Pravidlo č. 5

Jděte příkladem! Nezapomeňte, že jste pro své děti tím největším vzorem a že mají tendence napodobovat vaše chování. Nepoužívejte proto sami telefon doma příliš často, raději si povídejte a věnujte se ostatním členům rodiny. Místo vysedávání nad sociálními sítěmi nebo hrami si můžete společně třeba uvařit nebo vyrazit na procházku. Dát dobrý příklad je totiž rozhodující pro to, aby se děti naučily s telefonem správně zacházet „Zásadní a obecně platná zásada zní – hovořit! Mluvte s dětmi o tom, co je potkalo ve virtuálním světě, chtějte vědět, co je zajímá, na jakých sociálních sítích sdělují své zážitky atd,“ radí Jan Dvořák.

 

 

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Největší detoxikační mýty: Víte, které to jsou?

Následující článek

10 nejromantičtějších míst na světě

Procházková Simona

Procházková Simona

Vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze obor Informační studia a knihovnictví. Miluje knížky a obdivuje ty, kteří je tvoří. Ráda by taky minimálně jednu časem vydala, nápad už nosí v hlavě dlouho. Nejčastěji píše o zdraví, dětech a psychologii, miluje cestování a horské túry a ve volném čase fotografuje, sportuje a peče úžasné dorty pro své blízké. Má malého syna a nejlépe se cítí se svou rodinou v domečku za Prahou. A co nemusí? Nudu a lidi, kteří si pořád na něco stěžují. Její motto? Co se vleče, neuteče.