KomunityTémataZdravý životní styl

Seriál Pes ve městě – 1. díl: Venčení a hlídání

Milujeme psy, ale není to s nimi jednoduché. Ráno je rychle vyvenčíme, pak honem do práce a večer zase kvaltujeme zpátky. A vsadím se, že i v zaměstnání jen myslíte na to, co váš čtyřnožec doma vyvádí. Nemusíte. Dnes už existují služby, které se o vašeho psa postarají v době, kdy budete zaneprázdněni.

Venčitelé

Seženete je v každém větším městě. Přijdou, psa vyvenčí, případně ho pohlídají přímo u vás doma. Venčiteli bývají zpravidla studenti, aktivní senioři či milovníci psů, kteří si tímto způsobem přivydělávají. Služba je však založená na důvěře, kdy vám nevadí, že se vám po bytě prochází cizí člověk. “Naše venčitelky jsou převážně studentky vysokých škol, slečny prověřené, se zkušenostmi se psy, s čistým trestním rejstříkem. Máme s nimi řádně sepsanou dohodu o provedení práce a hmotnou odpovědnost. Nejdříve proběhne seznamovací schůzka, kde se venčitelka seznámí s páníčky a s pejskem, sepíše se smlouva a převezme si klíče,” vysvětluje Iveta Votrubcová z agentury Psí sen, která se specializuje na venčení a hlídání psů.
Podle vašich požadavků pak vezme psa na třicetiminutovou nebo hodinovou procházku, při které se mu plně věnuje, případně s ním lehce cvičí povely. “Po návratu domů psovi samozřejmě utřeme tlapky, vyměníme vodu, podáme krmení, případně léky. Zkrátka uděláme, co je potřeba,” dodává Iveta. Ceny venčení se obvykle pohybují kolem 160 Kč za hodinu.

Psí chůvy

Pokud nedokážete skousnout přítomnost cizího člověka ve své domácnosti, můžete psa odvést k tzv. psí chůvě. “Jelikož se jedná o individuální hlídání, počet psů u nás je omezen, a tím pádem se můžeme každému věnovat jednotlivě. Pejskovi děláme společnost celý den, přizpůsobujeme se dennímu režimu, na který je zvyklý, aby pro něj přechod do cizího prostředí nebyl stresem. S pejskem si hrajeme, mazlíme ho a cvičíme,” říká Aneta Baklová z agentury Petland a dodává, že byste mu měli přibalit očkovací průkaz, léky a krmení. “Psy nekrmíme naším krmivem z důvodu, že náhlý přechod na jiný druh může narušit trávení”. Počítejte s tím, že si připlatíte. “Cena za hlídání psů u nás se pohybuje podle plemene od 400 do 600 Kč na den včetně noci. Hlídání u majitelů je však dražší, vyjde na 1500 Kč za den a noc,” dodává Aneta.

Psí školky

Chcete-li psa socializovat ve skupině, pošlete ho do školky. Psí školky skutečně fungují téměř jako ty dětské. Po sedmé ráno ho odvedete, případně si pro něj sami přijedete. Večer ho opět vyzvednete. Program se uzpůsobuje počtu psů a jejich naturelu. Školky mají svá hřiště, kde probíhá výcvik a hry pod dozorem vedoucích. Za jednodenní pobyt zaplatíte cca od 250 do 450 Kč podle lokality.


Co s sebou do psí školky
Podmínkou je neagresivní, ovladatelný pes. Fenka nesmí hárat.
* očkovací průkaz
* léky
* oblíbenou hračku
* krmení


Kde hledat
Přehlednou databázi venčitelů najdete na webu www.doginni.cz. “Doginni propojuje majitele pejsků s dalšími milovníky psů, kteří nabízí pomoc s venčením, hlídáním nebo výcvikem. Nyní máme přes 500 pečlivě prověřených hlídačů a venčitelů po celé České republice. Průměrné ceny se pohybují kolem 300 Kč za den a noc hlídání, a cca 100 Kč za 30 minut venčení,” říká provozovatelka webu Romana Miková.

Další informace o možnostech venčení a hlídání psů najdete na:

www.psisen.cz

www.hlidanimazlicku.cz

http://www.venceni-psu.tode.cz

www.dogpark.cz

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Infografika: Chce být váš teenager vegan?

Následující článek

Jak založit a rozběhnout úspěšný e-shop?

Michala Jendruchová

Michala Jendruchová

Vystudovala herectví, ale na prknech se po studiích objevila jen jednou, v roli figuríny :-) Cesta ji zavedla do médií. Začínala v rádiu jako zprávařka, točila reportáže pro TV Prima, pracovala v Mf i v ženských časopisech. Momentálně pracuje jako redaktorka na veterině a k tomu si externě tu a tam napíše reportáž, rozhovor nebo fejeton. Neutuchajícím zdrojem námětů jí je její mourovatá kočka. Je autorkou knihy o boji s anorexií Už je to za mnou.