DiverzitaGenderOdpovědná rodinaOdpovědný životTémataZahraniční inspiraceZdravý životní styl

Sestry v akci: dvě dívky na cestě po USA hledají dárce kostní dřeně

Přestože sourozenci jsou často vhodnými dárci, Alex Kimura nemůže nabídnout svou kostní dřeň sestře Sam, která ji potřebuje na vyléčení vážné formy aplastické anémie. Proto jsou obě už 250 dní na cestě všemi státy USA, přemlouvají lidi k zaregistrování pro dárcovství a už našly vhodné dárce pro 97 nemocných. Pro Sam zatím ještě ne.

img_2442

Sestry v akci. Zdroj: internet

Čím větší povědomí tato akce získá, tím větší je pravděpodobnost, že se i pro Sam najde vhodný dárce kostní dřeně. V USA stačí zájemcům o registraci setřít si sliny z úst a jejich DNA se vloží do systémů. U nás je k tomu potřeba darovat pár kapek krve. Proč ten rozdíl? Vysvětlil nám to primář Pavel Jindra z Českého národního registru dárců:

“V principu je DNA izolovaná z krve kvalitnější a lze jí získat větší množství k podrobnému vyšetření, navíc je to dost levnější. Ale ze slin či výtěrem ze sliznice má výhodu v tom, že to nebolí, obejde se to bez píchání do žíly. Na druhou stranu pokud je dárce vybrán pro pacienta, tak se opakovaným odběrům krve stejně nevyhne, navíc podstupuje onen odběr, který je bolestivější, než je odběr vzorku krve  ze žíly… A když už není ochotný podstoupit malé píchnuti při náboru, tak je riziko, že později – kdy musí podstoupit mnohem více –  to vzdá…,“ vysvětlil doktor Jindra, proč se u nás držíme odběrů krve.

ČTĚTE: DÁRCOVSTVÍ KOSTNÍ DŘENĚ JE ZÁSLUHA DVOU MAMINEK, KTERÉ SE NECHTĚLY VZDÁT

Čím větší množství zaregistrovaných dárců, tím větší šance na uzdravení nemocných jako je Sam.  Díky akce Sharing America´s Marrow se sestrám Kimurovým zatím povedlo zaregistrovat přes 12 500 dárců. Jejich cestu můžete sledovat na Facebooku a zaregistrovat se sami jako dárci můžete zde.

 

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Posed pro vozíčkáře? V Klimkovickém bezbariérovém lesoparku ho mají!

Následující článek

Renata Mrázová: z Nizozemska jsem nadšená já, dcery i pes

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.