Byznys pro životCharitaCSRDiverzitaKariéraKomunityOdpovědný životPozor, začínámeSociální podnikyTémataVzdělávání pro životZahraniční inspirace

Sociální byznys, který má smysl. V hotelu Magdas se o hosty starají uprchlíci

Není ani nejluxusnější, ani vyhlášený svou kuchyní, přesto o vídeňském hotelu Magdas píšou všechna světová média. Zaměstnanci hotelu jsou totiž uprchlíci. Neobsluhují jen hosty, pomáhají cizincům také s orientací v rakouské metropoli – pro většinu z nich je to totiž první legální práce po mnoha letech čekání na azyl a Vídeň důvěrně znají.

Deset minut jízdy metrem od centra Vídně, kousek od zábavního parku Prátr od loňského února funguje velmi speciální hotel Magdas – osmdesát procent zaměstnanců tvoří uprchlíci. Ti, kteří se řadu let snaží získat v Rakousku azyl.

ČTĚTE: ROK 2015: CSR PROJEKTY, KTERÉ STOJÍ ZA ZAPAMATOVÁNÍ

Pro mnohé z nich jde podle listu The Huffington Post o první legální práci vůbec. Uprchlíci totiž mají během azylového řízení problémy získat zaměstnání.

Sociální byznys vídeňské katolické charity nabídl práci lidem z šestnácti zemí, jako jsou například Kongo, Irák, Maroko, Nigérie či Somálsko. Zaměstnanci hotelu, kteří pracují na recepci, uklízejí pokoje, obsluhují v kavárně, také pomáhají turistům s orientací v hlavním městě Rakouska – hovoří totiž 24 jazyky. Zaměstnanci se v hotelu zdokonalují také v angličitě a němčině.

Hotel pomáhá také mladým běžencům do 18 let, kteří usilují o povolení žít v Rakousku. Podle National Post tam v září žilo 25 nezletilých, zatímco úřady ověřovaly jejich doklady.

Manažer hotelu Sebastiaan de Vos z Nizozemska uvedl pro portál NPR, že hotel, v němž cena za pokoj začíná na šedesáti eurech, vznikl přestavbou domova pro seniory. Charitu rekonstrukce stála více než milion eur. Úspěšná byla také crowfundingova kampaň, která pomohla k vybavení – nákupu nábytku a dalšího zařízení do pokojů a kavárny. Studenti umění pak upravili v retro stylu každý ze 78 pokojů a šesti apartmánů.

„Sociální projekt ukazuje, že uprchlíci přinášejí do Rakouska kvalifikaci, jeden ze zaměstnanců hotelů z řad migrantů mluví sedmi jazyky,“ řekl de Vos. Také recenze na hotel na portále TripAdvisor jsou převážně pozitivní, a to od hostů, kteří obdivují unikátní sociální byznys, i od těch, kteří si ani nevšimli, že jde o sociální projekt.

ČTĚTE: VEŘEJNOU CHLADNIČKOU PROTI PLÝTVÁNÍ. JÍDLO DO NÍ MŮŽETE DÁVAT, ALE TAKÉ SI JE BRÁT

Iniciátor projektu Clemens Foschi za projekt loni na podzim získal ocenění pro největšího inovátora v pohostinství.

Vítejte v hotelu Magdas

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

S výchovou k filantropii je třeba začít už od dětství, tvrdí Tereza Maxová

Následující článek

Syrská Malála, práce pro mámy malých dětí a modelka, která pomáhá. Týden na MY89

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.