CSRFiremní dobrovolnictvíKomunityNeziskový světTémataVzdělávání pro život

Stáž v právnické firmě pomohla Denise z dětského domova postavit se na vlastní nohy

Prostředí dětských domovů a život v nich je velmi vzdálený situacím, jež považujeme za samozřejmé až stereotypní. Jenže právě zvládání těchto možná někdy i malicherných situací, je průpravou pro naší schopnost vyrovnat se s problémy v kolektivu či s úkoly, o kterých si myslíme, že nemůžeme zvládnout.

Projekt New Job New Life nabízí mladým lidem z dětských domovů šanci nahlédnout do pracovního koloběhu se všemi plusy i mínusy. Tento partnerský projekt platformy Byznys pro společnost a Nadace Terezy Maxové umožní zájemcům absolvovat dvoutýdenní stáž na různorodých pozicích ve všech typech společností.

ČTĚTE: VOLNÝ ČAS VĚNUJÍ POTŘEBNÝM. DOBROVOLNICTVÍ PROPAGUJÍ VE SVÝCH FIRMÁCH

Z MY89 jsme měli štěstí potkat se během jedné takové stáže s oběma stranami účastníků projektu. I vy si můžete přečíst rozhovor se stážistkou Denisou Záhorskou a vedoucí stáže Marcelou Hogenovou o tom, jaké to je mít těžší start.

denisa

Denisa Záhorská

MY89: Deniso, naučila jste se na stáži něco nového?

DZ: Je to moje už druhá stáž v nějaké firmě v rámci projektu New Job New Life. Tato konkrétní stáž mi nejvíce pomohla s tím, že jsem si procvičila angličtinu. Už na pohovoru se mnou paní Hogenová mluvila anglicky, aby zjistila, jestli tady tu práci zvládnu. A já jsem se právě tento rok na angličtinu zaměřila a začala jsem ji studovat ve škole na jazykovém kurzu.

MY89: Motivovala vás tato zkušenost k tomu, že budete ve studiu angličtiny pokračovat?

DZ: Určitě. Já jsem před nástupem na stáž trochu s učením polevila, ale teď mám zase novou chuť a motivaci se pořádně pustit do studia.

MY89: Co vás na stáži nejvíce překvapilo?

DZ: Hlavně lidé. Je tady skvělý kolektiv, ze kterého jsem nadšená. I když je to právnická firma, tak jsem se tady nesetkala s typickým právnickým odstupem. Opravdu jsou tady všichni k sobě přátelští.

MY89: Vím, že před stáží jste chtěla studovat sociální činnost na vysoké škole, kam jste se přihlásila. Jak to vypadá teď?

DZ: Zatím čekám na výsledky přijímacích zkoušek, tak uvidíme. Ale po této stáži mě zase na druhou stranu chytla práce a prostředí mezinárodní firmy. A proto mám nyní cíle dva. Ráda bych pracovala jako recepční nebo asistentka a po práci bych se ráda věnovala práci v nějaké neziskovce.

Už teď jsem pomáhala v létě jedné neziskové organizaci, protože z dětského domova jsem zvyklá pomáhat mladším dětem. To mě bavilo a zdravotní sestry z domova věděly, že se na mě můžou spolehnout. I proto se ve mně bijí tyhle dva směry a ještě úplně nevím, co bych měla celý život dělat.

MY89: A co říkají na to, že si jdete za svými sny, v dětském domově? Jste s někým z nich stále v kontaktu?

DZ: Přestěhovala jsem se z moravského dětského domova do Prahy, což je opravdu velký rozdíl. Hlavní město mě hodně naučilo samostatnosti. Z dětského domova jsem v kontaktu s paní ředitelkou a  jednou tetou, která mi vlastně nahradila mámu.

S lidmi stejně starými z DD ale v kontaktu nejsem, protože každý máme jinou představu o životě. Lidi z domova se se mnou moc bavit nechtějí, protože je zajímá jen to, kam půjdou zapařit a co si tam vypijou. Já jsem byla vždycky jiná, proto jsme k sobě cestu nikdy nenašli.

ČTĚTE: Z FIREMNÍCH NADACÍ A FONDŮ JE NEJŠTĚDŘEJŠÍ NADACE ČEZ. CELKEM FIREMNÍ NADACE ROZDĚLILY NA CHARITU 444 MILIONŮ KORUN

Ale tady v Praze mám kamarády, kteří stejně jako já chtějí něco dokázat. I na stáži jsem věděla, že mohu za kýmkoliv přijít, kdybych něco potřebovala, a to i v osobním životě. Sedm měsíců teď stojím na vlastních nohou. Stáž ve velké firmě mi pomohla ještě více se otrkat a hlavně si věřit, že dokážu zvládnout i náročnou práci. A doufám, že se mi poštěstí tady i pracovat, ať už při studiu nebo po něm.

office manager

Marcela Hogenová, office manažerka mezinárodní právnické společnosti ALLEN & OVERY LLP

MY89: Paní Hogenová, proč jste se zapojili do projektu New Job New Life?

MH: Program pro bono dobrovolnictví v Allen & Overy organizujeme ve dvou hlavních oblastech: 1) přístup ke spravedlnosti, a 2) přístup ke vzdělání a zaměstnání. V rámci druhé oblasti jsme hledali projekt, který by podporoval děti z dětských domovů v jejich vzdělávání.

Projekt New Job New Life (NJNL) nám přišel báječný proto, že se zaměřuje na lepší uplatnění mladých lidi z dětských domovů na trhu práce a umožňuje jim získat klíčové pracovní zkušenosti a kompetence. Tím, že jsme zvyklí na práci se stážisty z řad studentů právnických fakult, bylo pro nás jednoduché implementovat tento vzdělávací systém i v rámci projektu NJNL.

MY89: Kdybyste měla porovnat tyto dva typy stáží – pro právnické studenty a pro mladé lidi, kteří vyšli z dětských domovů, vidíte mezi nimi rozdíl? A pokud ano, tak v čem?

MH: Rozdíl mezi stážisty studenty nebo stážisty z NJNL nevidím. Stážisté z obou skupin nám pomohli a byli plnohodnotnými členy týmu.

MY89: Věděli kolegové, že sem nastoupí na dva týdny slečna z dětského domova? Jaké byly jejich ohlasy ještě před stáží, neměli obavy z toho, jak by se měli chovat k někomu, kdo za sebou nemá lehké dětství?

MH: V momentě, kdy se dohodnu s Byznysem pro společnost, že budeme v daném termínu stáž organizovat, tak kolegy informuji, že k nám nastoupí stážista z dětského domova. A musím říct, že všichni u nás jsou rádi, že se i stážisté z dětského domova mohou zapojit a třeba tak i někomu pomoct změnit budoucnost. V kanceláři máme mezi sebou neformální přátelské vztahy, čili do těchto vazeb mladí lidé lehce zapadnou. Trochu tak boříme mýty o formálním studeném právnickém prostředí, že? (smích)

MY89: Víte dopředu, jak přesně bude stáž vypadat nebo ji necháváte volně plynout podle aktuálních potřeb firmy?

MH: Vždy se dopředu radím s týmem o tom, s čím by v daném časovém období potřebovali pomoct. Jedná se o podporu administrativních, provozních, finančních či marketingových aktivit. Společně pak dáme dohromady rámcovou náplň stáže a tuto nabídku posíláme do Byznysu pro společnost, kde nám vyberou vhodné kandidáty na stáž.

MY89: Denisu jste si přímo vybrali?

MH: My jsme v tomto hodně otevření. Já jsem měla jenom čtyři pohovory před začátkem stáže s potenciálními stážisty a tři z těchto kandidátů tady nakonec na stáži opravdu byli.  A ten čtvrtý případ, to byl chlapec, který si před stáží stihl najít zaměstnání a jen proto nenastoupil.

Takže si mezi zájemci o stáž nevybíráme. Já si myslím, že v tomto případě bychom neměli posuzovat, kdo se k nám hodí. Je to příležitost pro ně a my bychom měli tuto šanci dát všem, kteří chtějí.

MY89: Když stážisté nastupují, bavíte se o jejich očekávání a o tom, co by se chtěli naučit?

MH: Ano, ptám se jich na to přímo u pohovoru před stáží. Tyto informace pak předám týmu a oni pak již s nimi pracují na rozvoji jejich znalostí a kompetencí. Věřím v přirozený průběh. A ten u nás funguje díky tomu, že lidé jsou tady na stážisty zvyklí a nedělají mezi nimi rozdíly.

ČTĚTE: STARTUJE HODINA S EY. ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELKY ZÍSKAJÍ PORADENSTVÍ ZDARMA

I stážisté sami jsou ve své podstatě stejní, ať už jde o vysokoškolské studenty v posledním ročníku nebo čerstvé maturanty, kteří opouštějí zázemí dětského domova. Obě tyto skupiny vidí práci u nás jako obrovskou příležitost. Sice náročnou, ale ne stresující.

MY89: Co podle vás stáže účastníkům přinášejí?

MH: Jako všichni mladí lidé se rozhodují, co chtějí v životě dělat. A jen díky různorodým zkušenostem si pak umí lépe vybrat takový typ práce a prostředí, který nejlépe odpovídá jejich povaze, zájmům i schopnostem. Navíc, v případě Denisy jsme se domluvili, že přijde na standardní pracovní pohovor na pozici recepční, kterou by mohla dělat i večerně při studiu. Denisa je cílevědomá, umí tvrdě pracovat a ví, co chce. Dokážu si ji představit jako ideální kandidátku.

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Maratonský vodič na trase povzbuzuje a v cíli se objímá

Následující článek

6 bylinek, které zaručeně odpudí komáry a jiný hmyz

Michaela Kaňoková

Michaela Kaňoková

Při studiu na vysoké škole se začala věnovat externí komunikaci a pr jak v agenturách, tak v kancelářích velkých firem. Kromě firemní komunikace se bavila psaním článků o stavebnictví a designu pro různé bydlící časopisy a weby. Nedávno opustila tiskové oddělení jednoho z největších mediálních domů a doufá, že společenskou odpovědnost začnou firmy vnímat jako samozřejmou součást jejich podnikání. A právě o těchto CSR tématech, jako jsou např. rovné příležitosti, ochrana životního prostředí či rozvoj regionů se chystá přinášet aktuální informace. Děti zatím nemá a tak doma rozmazluje manžela a psa Bonifáce. Těžko ale říci, koho více...