DiverzitaKariéraTémataVe službách vědyVzdělávání pro životZahraniční inspirace

Svět má nového Einsteina. Je to žena

Studijní úspěchy má fenomenální, na Harvardu nemá konkurenci, nabídku práce má od miliardáře Jeffa Bezose. Získává prestižní granty a světové kapacity nešetří chválou. Dvaadvacetiletý génius v oblasti fyziky s mozkem Einsteina je žena. Dcera kubánských přistěhovalců Sabrina Pasterski přitom zůstává bez profilu na sociálních sítích i chytrého telefonu nohama na zemi.

Dnes dvaadvacetiletá Američanka Sabrina Pasterski si ve svých čtrnácti letech přišla do Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology, MIT) nechat schválit jednomotorové letadlo, které sama sestrojila. Upoutala tak pozornost nejen tamních univerzitních profesorů.

Nyní – po osmi letech – je jako studentka doktorátu na Harvardu a absolventka fyziky s historicky nejlepším možným průměrem považována za nového génia, nového Einsteina. Portál thescienceworld.com píše, že patří k významným osobnostem v oboru a získává statisícové granty z vědeckých nadací.

Patří do první generace dětí kubánských přistěhovalců, co vyrostly na předměstí Chicaga, nemá profil na sociálních sítích, ani chytrý telefon, nekouří a nepije. “Raději zůstanu ve střehu a snad známá kvůli tomu, co dělám, a ne pro to, co nedělám,” říká o sobě mladá žena.

Pravidelně aktualizuje své stránky PhysicsGirl, kde publikuje, čeho dosáhla a co umí. Třeba to, že ji baví nacházet a vidět eleganci v chaosu. Podobně jako Stephen Hawking a Albert Einstein se zabývá četnými fyzikálními jevy a velkou pozornost věnuje kvantové povaze gravitace. Objevy v této oblasti by výrazně změnily chápání sil ve vesmíru.

Přestože jí předvídají velkou slávu, zůstává nohama na zemi. “Ti teoretici, kteří tvrdí, že časem vymyslí něco nečekaného, toho vlastně nikdy nedosáhnou.”

ČTĚTE: PAKISTÁNKA MALÁLA MÁ SYRSKÉ “DVOJČE”. MUZOON TAKÉ USILUJE O PRÁVO ŽEN NA VZDĚLÁNÍ

Podle dat Amerického úřadu pro sčítání lidu (United States Census Bureau) najde jen 26 procent amerických věděckých absolventů uplatnění v kýženém oboru, zatímco skoro 30 procent doktorandů fyziky a chemie je nezaměstnaných. Tím se ale Pasterski neznepokojuje. Svými schopnostmi totiž už zaujala třeba i v NASA. A miliardář Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a vesmírné společnosti Blue Origin, jí bez váhání nabízí místo. A Pasterski navíc tvrdí: “Fyzika je sama o sobě dost vzrušující. Když jste unavení, jdete spát. Když ne, žijete fyzikou.”

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Za poloviční úvazek plnou mzdu. Tak fungují dělníci tři roky před důchodem v jihlavském Boschi

Následující článek

Analýza Češi 1990‒2015: Máme se lépe, cítíme se hůře. Souhlasíte? Udělejte si test

H. Tutterová

H. Tutterová

Ráda píšu i mluvím a líbí se mi schovávat humor mezi řádky a zachytávat kouzlo okamžiku.
Obklopuji se lidmi, knihami a kávou a baví mě rozšiřovat si obzory. Pozoruji, glosuji, sportuji, fandím Colombovi a umím se do třiceti vteřin ztratit i s navigací a mapou v ruce.
Chtěla bych se nechat na rukou nosit, jenže přitom vřeštím, že nemám pevnou půdu pod nohama.