KomunityOdpovědné zálibyOdpovědný životTémataVzdělávání pro životŽivotní prostředí

Tip na víkend: V Nasavrkách mají nový Včelí inspiromat

Střední odborné učiliště včelařské ve východočeských Nasavrkách otevřelo naučnou včelí stezku Včelí inspiromat. Má zpestřit procházky místních i návštěvníků města, informovat o životě a chovu tohoto společenského hmyzu a přilákat zájemce do areálu učiliště, který nabízí prohlídku arboreta i další včelařské zajímavosti.

V areálu Středního odborného učiliště včelařského a v jeho okolí v Nasavrkách na Chrudimsku tento týden otevřeli novou naučnou včelí stezku s poetickým názvem Včelí inspiromat. Ucelený soubor naučné včelí stezky tvoří informační tabule z hraněného a deskového řeziva s řadou hravých otázek, takže je stezka určena nejen pro školáky, ale pro rodiny s dětmi a další návštěvníky. Vedení učiliště doufá, že tak zláká další zájemce o včelařské řemeslo.

ČTĚTE: MÁTE RÁDI STEVA JOBSE A JEHO NAKOUSNUTÉ JABLKO? PAK ZAMIŘTE DO NOVÉHO MUZEA

„Hlavním cílem stezky je návštěvníky inspirovat a vzbudit v nich zájem o další informace o fungování společenství včely medonosné. Každá informační deska obsahuje kromě zajímavých poznatků také hravé otázky ze života včel, jejichž správné odpovědi jsou uvedeny vždy na tabuli ve formě QR kódu, případně na našich webových stránkách,“ uvedla Miroslava Novotná z učiliště. Populárně naučný projekt nasavrcké školy podpořila stodvacetitisícovým příspěvkem Nadace ČEZ.

Včelí stezka vás dovede do areálu nasavrckého učiliště. Foto: ČEZ

Včelí stezka vás dovede do areálu nasavrckého učiliště. Foto: ČEZ

Část nasavrckého Včelího inspiromatu je instalována v městském parku blízko učiliště, na nějž přímo navazuje přírodní památka Kaštanka s unikátní výsadbou kaštanovníku setého. Ke svým procházkám jej hojně využívají místní rodiny i návštěvníci města. Stezka zájemce zavede také přímo do areálu učiliště, jenž široké veřejnosti nabízí například prohlídku včelařského arboreta s dalšími poznatky z hmyzího života nebo speciální prodejnu včelařských potřeb a včelích produktů.

Střední odborné učiliště v Nasavrkách dlouhodobě pracuje na šíření poznatků ze života a chovu včel, jejichž blahodárného vlivu široká veřejnost využívá nejen v oblasti stravování nebo kosmetiky. Ve vybudování včelí stezky jej podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů.

„Škola již šest desítek let vychovává včelařské odborníky a prostřednictvím vzdělávacího centra, pořádaných táborů, přednášek i soutěží zapojuje i širokou veřejnost včetně dětí. Na Včelí inspiromat jsme přispěli, neboť je dalším krokem v její osvětové činnosti a přirozeně propojuje aktivně trávený volný čas s poznáváním tajů a zákonitostí přírody,“ sdělila ředitelka nadace Michaela Žemličková.

ČTĚTE: ALTERNATIVA VE ŠKOLÁCH NENÍ LENORÁJ. VĚDOMOSTI SAMY DO HLAV NENASKÁČOU

Včelí stezky najdete i jinde v republice. V Harrachově například láká Včelí stezka Jana hraběte Harracha. Naučná stezka, dlouhá 1,5 km, je také v areálu Ekocentra Oldřichov v Hájích na Liberecku.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

V Otrokovicích otevřou potravinou banku, první na Zlínsku

Následující článek

Učitelka, která šije pro mámy, novinky v CSR a "zelený" hotel z Mikulova, o němž se dozví svět

Redakce MY89.cz

Redakce MY89.cz

Česko má jednu specifickou generaci, která se nedefinuje věkem, ale zkušeností. MY všichni žijeme od roku 1989 nový život a pořád se něco učíme. Víme, nebo alespoň tušíme, že kvalitní život neleží ani v bohatství ani ve věčném mládí, ale v rozumném přístupu ke kariéře, soukromí, zdraví, výchově dětí i přírodě. Právě o tom na MY89.cz píšeme.