Byznys pro životKariéraNa vlastní trikoTechnologie pro životTémata

Tři mladíci povýšili beton na umění. Vyrábějí z něho nábytek, šperky, a dokonce i šaty

Jsou tři, je jim kolem třiceti, společně fungují čtyři roky a svorně prohlašují, že beton má duši. Díky nim totiž směs cementu a vody ožívá v nejrůznějších předmětech, například jako šperky, umyvadla, šaty nebo konferenční stolky. Soutěž Global Enterpreneurship Week 2014 firmu Gravelli, která drží celosvětový patent na průhledný beton, zařadila do první desítky nejnadanějších firem v Česku.

Českou firmu Gravelli tvoří tři mladíci: osmadvacetiletý inženýr Jiří Peters, o tři roky starší designér Tomáš Vacek a pětadvacetiletý marketér Ladislav Eberl. Spojuje je jediné: láska k chladnému betonu, z něhož vytvářejí  téměř vše, nábytkem počínaje a šperky konče.  A všichni tři říkají, že beton je výjimečný přírodní materiál, po kterém bude poptávka vždy, bez ohledu na módní trendy.

ČTĚTE: TAK TROCHU JINÉ KVĚTINÁŘSTVÍ: EKOLOGICKÉ, ČESKÉ A LAHŮDKOVÉ!

To, že jejich betonové vychytávky získávají na prestiži, svědčí i zakázky, které mají za sebou. Mezi nejznámější patří interiérové vybavení pražského Tančícího domu nebo společenské centrum Fora Karlín, kde vytvořili projekt tří barů z jejich průhledného betonu.

Všechno začalo překvapivě na modelingovém castingu, kde se potkal Jiří s Ladislavem. Padli si do oka, slovo dalo slovo a při hodinových frontách měli dost prostoru pro uvažování nad smyslem jejich počínání a také nad nějakou zářnější budoucností, kde by mohli vytvořit něco, co má cenu.

„Tak přišel nápad na založení našeho společného podniku, který pro nás v tu dobu představoval spíše výzvu a zajímavou možnost, která se měla vyzkoušet,“ vzpomíná na začátky Ladislav Eberl. Téměř hned poté pozvali do svého dvoučlenného týmu designéra Tomáše Vacka a mohlo se začít. Za necelé čtyři roky patří firma tří mladíků z generace Y do první desítky nejnadanějších firem v Česku, kam ji zařadila soutěž Global Enterpreneurship Week 2014.

Panebože, proč právě beton?

„Kolega Jiří Peters se betonu věnoval už při studiu na ČVUT v Praze, kde vyvinul několik výjimečných postupů, díky kterým může mít i beton poměrně tenkou stěnu od patnácti milimetrů a dobrou odolnost povrchu,” vypráví Eberl.

Základní myšlenka Gravelli pak vznikla ve chvíli, kdy se tři podnikatelé pro tyto nové vlastnosti betonu snažili najít nějaké praktické využití. Měli v rukou materiál, který má ráda řada architektů, ale kvůli jeho hmotnosti a náchylnosti povrchu k zašpinění ho nemohli používat pro interiérové účely v nějaké větší míře. „Rozhodli jsme se to změnit, dát jim nové možnosti, které mohou ve své práci využít,“ říká marketér.

A změnili toho hodně, z betonu totiž vyrábějí všechno možné – nábytek, šperky, exkluzivní oblečení. „Zaměřujeme se na objekty, které se stávají dominantou místnosti. Máme v nabídce kolekci betonových umyvadel, krásných jídelních stolů a dalšího vybavení domácnosti. Jako ukázka toho, kam se dá s betonem zajít, slouží betonové šperky – prsteny, náušnice, které jsou zpracované do nejmenšího detailu a uspokojí každého, kdo má rád hezky odvedené řemeslo ve spojení s použitím originálních materiálů,“ ukazuje Ladislav Eberl jejich výrobky.

Pokud se stále ptáte, jestli může beton skutečně nabídnout víc, než se zdá na první pohled, pak tahle sympatická trojka Gravelli má jasno už dávno. „Beton se dobře kombinuje s dalšími materiály a je skvělý i v tom, že s ním není jednoduché pracovat. Možností, kde udělat chybu, je tam spousta a bez profesionálního přístupu a absolutního zápalu pro věc to nemůže fungovat,“ tvrdí podnikatelé.

ČTĚTE: BUDOUCÍ PRÁVNÍCI SE PUSTILI DO BYZNYSU S PLETENÝMI KRAVATAMI. KAVALÍŘI VSADILI NA ČESKÉ MATERIÁLY I ČESKÉ PLETAŘKY

„Když ale víte, jak na to a máte potřebné vybavení, tedy plně vybavenou výrobní halu, tak je to materiál s téměř nevyčerpatelnými možnostmi. Bereme ho jako přírodní materiál, po kterém bude poptávka vždy, bez ohledu na aktuální trendy,“ jsou přesvědčeni.

Průsvitný beton a betonové šaty

Před dvěma lety získali mladí umělci cenu za nejlepší českou inovaci roku – průhledný beton LiCrete, který dokáže přenášet světlo skrze své povrchy. A vyjímal by se dobře kdekoli – v moderním kostele i interiéru koupelny.

Tomáš Vacek a Jiří

Tomáš Vacek a Jiří Peters. Foto: Gravelli

Na myšlenku vložit do betonu prvky z průhledného plexiskla přišli ve chvíli, kdy si ze zvědavosti vyrobili malý vzorek betonu, který byl prošpikovaný tenkými optickými vlákny. Tento systém je už dobře známý po celém světě a nese označení průhledný beton. V architektuře ho však nikdo moc nevyužívá pro jeho vysokou cenu a extrémně komplikovanou výrobu.

„Po pár dnech uvažování jsme si začali hrát se vzorky a snažili se přijít na něco, co bude cenově dostupnější a ideální pro sériovou výrobu, ne jen jako umělecké dílo,” vzpomíná Ladislav Eberl.

Vložením speciálně tvarovaných průhledných členů dosáhli dostatečného průniku světla, který neovlivňuje nosnost celého bloku, a jak následně zjistili, tak na světě takové řešení dosud neexistovalo. Proto se pustili do několikaměsíční anabáze a dnes mají na LiCrete celosvětový patent.

ČTĚTE: NEJDŘÍV NALETĚL, TEĎ VYRÁBÍ “ZDRAVÉ” SVÍČKY, KTERÉ KUPUJÍ LUXUSNÍ HOTELY V DUBAJI

A pokud jde o šaty? Ve spolupráci s návrhářkou Mirkou Horkou, spolužačkou designéra Tomáše Vacka, vytvořili betonovou kolekci oblečení, kterou tu ještě nikdo neudělal. Možná se budete divit, ale betonové sako je na dotek příjemné, člověk se v něm cítí fajn a hlavně mezi ostatními vynikne.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Proč nás některé potraviny zahřívají a jiné ochlazují?

Následující článek

Postřehy Lenky Mrázové: Srdíčkový marketing, nebo věc našeho srdce?

Ivana Ašenbrenerová

Ivana Ašenbrenerová

Pracovala v Mladém světě, v časopise Maminka či Marianne.cz. Je autorkou knihy Co dělat, když dítě, spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a Velké knihy o mateřství. Zajímá se o zdravý životní styl, alternativní medicínu, psychologii a vše, co je mezi nebem a zemí. Jako typický Blíženec ráda mluví, směje se a bez humoru si neumí představit život. Nejraději relaxuje při čtení, hudbě, vaření, na kole nebo s kamarádkami. Má tři syny, díky kterým každý den zjišťuje, že mateřství je úžasné dobrodružství, které nikdy nekončí.