KomunityOdpovědný životTémataZdravý životní styl

Seriál Pes ve městě – 2. díl: Už nikdy sám

Zatímco dřív bylo celkem normální nechat psa uvázaného před obchodem, nebo ho nechat čekat v autě, dnes je to téměř „trestné“. Psy s sebou bereme skoro všude. Klidně i do práce, supermarketu nebo do restaurace. A existují už i cestovky zaměřené na dovolenou se psem!

Se psem v restauraci 

Vzít psa do restaurace považujeme za běžnou věc. Ve valné většině s tím nebývá problém. Zvlášť v létě, kdy jsou otevřené zahrádky. Ovšem není to samozřejmost, jak si mnozí pejskaři myslí. Pokud se nejedná o psa asistenčního, záleží výhradně na provozovateli a jeho benevolenci, jestli vás s vaším čtyřnohým kamarádem dovnitř pustí. Proto se nejdříve zeptejte obsluhy, zda se psem můžete vstoupit. Ovšem i pak by pro takovou psí návštěvu měla platit určitá pravidla. Pes se v podniku musí chovat slušně, nesmí se plést pod nohama a v žádném případě nesmí do kuchyně. Měl by být uvázaný na vodítku a způsobně sedět u vašeho stolu. Můžete obsluhu požádat o misku s vodou, většinou vám vyhoví. Známou provozovnou přátelskou k psům je například pražská restaurace Andělská křídla. Přestože změnila majitele, titul „dog friendly“ si zachovala. „Držíme se toho, že psi jsou u nás vítáni stejně jako jejich páníčkové (samozřejmě s dodržováním určitých pravidel, aby nebyli omezeni či nějak ohroženi ostatní hosté restaurace). Nabízíme jim misku s vodou a vždy nějakou dobrotu z kuchyně,“ říká jedna z majitelek restaurace Monika Jírů.

V hotelu svůj pelíšek

I hotelů přátelských pejskům je už po celé republice slušná řádka. Dog friendly hotel by měl disponovat prostorem pro venčení psů, v okolí hotelu musejí být odpadkové koše a sáčky na psí exkrementy. V recepci a na baru bývají k dispozici misky s vodou. Kvalitní databázi těchto hotelů najdete například na www.sepsem.cz a jeho provozovatelka Ivana Rybáková k tomu říká: „Hodně hotelů, které se prezentují jako dog friendly, nechce ubytovat ani hosty se psy nad cca 6 až 8 kg. Na našem webu doporučujeme pouze ty hotely, které nemají žádné nebo jen minimální omezení pohybu psů po areálu hotelu (například mohou do všech míst kromě wellness částí hotelu) a ubytovávají psy všech velikostí a ras.“ Podle ní je taky důležité, aby byl pes dobře socializovaný a ovladatelný, zvyklý na lidi a psy kolem sebe. „Měl by zvládnout sedět v klidu v hotelové restauraci, kde je u každého stolu jeden nebo dva psi. Nebo pokud by tohle bylo pro něj moc náročné, aby vydržel chvíli sám v klidu v hotelovém pokoji, aniž by něco zničil, což by pak dostali majitelé k úhradě.” A co s sebou vzít do hotelu? „Pes nutně potřebuje krmení, misku, hračku, vodítko, košík, léky. A má-li očkovací průkaz, tak ho vzít raději s sebou. Do zahraničí nutně,“ radí Ivana Hájková ze serveru dovolenasespem.cz. I na jejich stránkách najdete katalog ubytování se psem, kde si můžete dokonce zvolit typ rekreačního objektu.

Do kina i za památkami

Až na některé výjimky (například jihlavská zoo) se obvykle se psem dostanete i do zoologické zahrady. V některých případech vás pustí taky do hradů a zámků. Tady ale doporučujeme zjistit si informace přímo v dané památce, situace se s další sezónou může změnit. Někde vás pustí i do interiérů, jinde pouze na nádvoří, někdy je nutné, aby měl pes náhubek. Nemáte s kým vyrazit do kina? Tak vezměte psa. V Praze můžete navštívit minimálně tři – Areo, Oko a Světozor. „Na běžné projekce psy samozřejmě pouštíme. Psům omezujeme vstup pouze při mimořádných představení typu: přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku, NT Live, a podobně. Při vstupu do sálu požadujeme náhubek, hlavně s ohledem na ostatní diváky. Psi jsou zpravidla velmi dobrými kamarády svých majitelů, proto si myslíme, že by tito diváci neměli být ochuzeni o možnost podívat se na film se svými blízkými,” dodává Prokop Jeníček z kina Světozor.

Kde hledat: www.sepsem.cz

www.dovolenasepsem.unas.cz

www.dogs-travel.cz

www.cestovanisepsem.cz

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Do sauny nebo do mrazáku?

Následující článek

Plenky: látkové, nebo jednorázové?

Michala Jendruchová

Michala Jendruchová

Vystudovala herectví, ale na prknech se po studiích objevila jen jednou, v roli figuríny :-) Cesta ji zavedla do médií. Začínala v rádiu jako zprávařka, točila reportáže pro TV Prima, pracovala v Mf i v ženských časopisech. Momentálně pracuje jako redaktorka na veterině a k tomu si externě tu a tam napíše reportáž, rozhovor nebo fejeton. Neutuchajícím zdrojem námětů jí je její mourovatá kočka. Je autorkou knihy o boji s anorexií Už je to za mnou.