DiverzitaOdpovědná rodinaOdpovědné zálibyOdpovědný životPozor, začínámeTémataVzdělávání pro život

Užijte si rodinnou pohodu s pohádkami v kalendáři Aleny Čarvašové

Má firmu, která se zabývá rozvojem osobnosti, každý rok pořádá festival Štěstí s překážkou a teď napsala pohádkový kalendář. Máma postižené dcery ukazuje, že handicap dítěte může být pro rodiče velkou inspirací. “Přijímejte život se všemi jeho barvami,“ říká.

V Kalendáři příběhů připadne na každý týden jeden pohádkový příběh z pera sedmatřicetileté Aleny Čarvašové, mámy dvou dcer, se kterými prožívá dětský svět. Mladší dcera je zdravá, starší postižená.

Díky ní Čarvašová, která vystudovala na Vysoké škole ekonomické v Praze obor národní hospodářství se specializací na sociální politiku a žurnalistiku, našla před lety svůj životní směr ve světě lidí, kteří jsou na první pohled jiní, ale o to úžasnější.

I proto téměř čtvrtinu pohádek v novém kalendáři ilustrovala Barbora Sedláčková, dívka s handicapem, která maluje ústy.

“Napsala jsem 52 příběhů pro děti a vydala je jako stolní kalendář. Příběhy milou a nenásilnou formou inspirují děti k dobrým mezilidským vztahům – jak se chovat k dětem s handicapem, jak se zachovat v případě dopravní nehody i jak se třeba vypořádat s tím, když si rodiče nerozumí nebo když spolu nežijí,” popisuje svou prvotinu  Alena.

Srdce to musí přijmout

Čarvašová žije s rodinou v jižních Čechách ve vesničce Boršov nad Vltavou. Věnuje se rozvoji osobnosti, sebemotivaci, pořádá teambuildingy, provozuje masáže, vyučuje na Jihočeské univerzitě a každoročně v Českých Budějovicích pořádá festival Štěstí s překážkou pro rodiny, které se denně vypořádávají s handicapem.

Alena Čarvašová (37) Máma dvou dcer, organizátorka festivalu Štěští s handicapem , podnikatelka, učitelka a nyní i autorka pohádkového kalendáře. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, bydlí na jihu Čech v Boršově nad Vltavou.

Alena Čarvašová (37)
Máma dvou dcer, organizátorka festivalu Štěstí s handicapem , podnikatelka, učitelka a nyní i autorka pohádkového kalendáře. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, bydlí na jihu Čech v Boršově nad Vltavou. Foto: archiv Aleny Čarvašové

Doma pečuje o starší Lucku, která má smíšenou neurologickou poruchu, a mladší Janu. Když si vzpomene na první dny, týdny a měsíce, kdy zjistila, že Lucie není zdravá, upřímně řekne, že nejprve chtěla energicky vše „napravit“. S velkou urputností se svou dceru snažila uzdravit. Vyzkoušela všechno možné s dcerou trénovala, usilovala o její integraci. Myslela, že to pro ni bude nejlepší.

Po nějakém čase si však uvědomila, že je to boj s větrnými mlýny, že trápí sama sebe, dceru a celou svou rodinu. „Důležité je srdcem přijmout, že se v rodině objevil handicap. Není to nic strašného, i tak se dá žít krásný život. To už teď vím také,“ vypráví Čarvašová.

Ukazuje, že být spokojený a šťastný na světě jde vlastně velmi snadno. Je tolik věcí, ze kterých se člověk může radovat… A pokud se objeví překážka, základem je ji přijmout srdcem a jít dál za svými sny.

Psaní jí chybělo, kalendář splnil sen

Vytvořením kalendáře si Alena plnila svůj sen. Psát toužila již od studií na vysoké škole a samotná práce na kalendáři pro ní byla velkou euforií. Popisuje, jak si vždycky vytáhla malý stoleček na terasu, na něm měla džbán s vodou, vnímala okolí, pozorovala stromy, psala a říkala si, jak se má krásně.

Uvědomovala si, jak je ráda na světě, když může takhle pracovat, a věřila, že se to nadšení promítne i do samotných příběhů. Jedná se o její první literární počin, ale jak sama věří, ne poslední.

Máte chuť otočit první stránku? Foto: archiv Aleny Čarvašové

Máte chuť otočit první stránku? Foto: archiv Aleny Čarvašové

Příběhy představuje ve formě kalendáře, aby si rodiče či další dospělí mohli s dětmi číst pravidelně. Věří, že s otočením listu kalendáře se celá rodina bude těšit na nový příběh.

Při ilustrování dala autorka příležitost Barboře Sedláčkové, třináctileté slečně, které její choroba nedovoluje malovat rukama, proto maluje ústy. „Kdo Barču zná, ví, že z ní vyzařuje cosi andělského, moudrého a čistého. To vše umí přenést i do svých výtvarných děl,“ popisuje mladou malířku autorka kalendáře.

Na ilustracích se podílela také Marie Čutková, babička čtyř chlapců. „Nechala jsem malířkám volnou ruku, dala jsem jim téma příběhu a nechala si je to užít. A jsem ráda,“ podotýká Čarvašová

Kalendář je určen pro děti od tří do deseti let a dospělým, kteří jim čtou. Může potěšit řadu domácností, ale je vhodný i do mateřských škol nebo na první stupeň škol základních.

Zakoupit kalendář je možné na webových stránkách Amité. Osobně je k dostání také v Českých Budějovicích v Domě U Beránka či v Boršově nad Vltavou v místní knihovně.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Manažeři, kteří pomáhají, raw dorty a šéfka, která miluje rozmanitost. Týden na MY89

Následující článek

Okrasné pískování se hodí i na sklenice pro punkovou kapelu, říká živnostník Horský

A. Bednářová

A. Bednářová

Po vystudování Fakulty humanitních studií nyní pokračuje ve studiu žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity. Již několik let se aktivně pohybuje v neziskovém sektoru, poslední dva roky jako předsedkyně neziskové organizace Genesis.

Zúčastnila se několika mezinárodních seminářů a konferencí na téma neziskového sektoru, zejména lidských práv a ekologie.

Současně působí jako lektorka češtiny pro cizince a aktivně se věnuje tibetské komunitě žijící v České republice, o které napsala i svou bakalářskou práci s názvem Tibeťané v České republice: transnacionální migrace Tibeťanů.

Ráda poslouchá svůj starý gramofon, nejraději The Doors či jazz. Má ráda vůni levandule a svých dětských knih. Nikdy nezapře vášeň k psaní a cestování, jež jí umožňují objevovat svět, a skrze něj i samu sebe.