DiverzitaKariéraKomunityOdpovědný životPozor, začínámeTémataVzdělávání pro život

V Brně chystají spolubydlení studentů a mladých lidí z dětských domovů

Vysokoškolští studenti a mladí lidé z dětských domovů budou bydlet, učit se a pracovat ve sdíleném bytě v Brně. Projekt Symbios, který odstartovali na Masarykově univerzitě, můžete v crowdfoundingové kampani podpořit i vy.

Pedagogové a studenti Masarykovy univerzity v Brně chystají projekt, který má usnadnit mladým lidem opouštějícím dětské domovy vstup do reálného života. V dvoupokojovém bytě budou bydlet společně se studenty brněnské vysoké školy.

ČTĚTE: NEW JOB–NEW LIFE: PODPORUJE MLADÉ LIDI Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

“Chceme vybudovat zázemí, kde budou tyto dvě skupiny spolu žít, pracovat a učit se pod jednou střechou,” říká na portále Hithit.cz autor projektu, vedoucí katedry environmentálních studií Bohuslav Binka.

Součástí sdíleného bydlení by měla být nejen nabídka práce, ale také sociální a psychologická pomoc, a také vzdělávací programy, které mohou lidem, kteří opustili dětský domov, pomoci s přípravou na vysokoškolské studium. Pro studenty sociálních oborů to bude zase nejen skvělá životní zkušenost, ale také vynikající praxe a příprava na jejich profesi.

Původně chtěli autoři projektu vybrat 50 tisíc korun, aby mohli projekt rozjet. Ty se jim sešly za deset dní od spuštění kampaně. Proto přispěvatelům slibují, že pokud vyberou 75 tisíc korun, Binka v lednu přeplave Svratku. Do konce kampaně zbývalo v pondělí 28. prosince 25 dní.

Je to neuvěřitelné, za 10 dní jsme splnili náš hlavní úkol a už máme vybráno přes 50 000 Kč! Díky Vám všem, kteří jste p…

Zveřejnil(a) Symbios – sdílené bydlení Brno dne 19. prosinec 2015

Inspiraci lidé z Masarykovy univerzity našli podle magazínu Masarykovy univerzity v Rakousku, ve Vídni v projektu VinziRast-mittedrin. Vedle nízkoprahového centra tam provozují patnáct bytů, v nichž žijí lidé bez domova spolu se studenty dvou vídeňských univerzit. V domě jsou kromě bytů také restaurace a dílny, kde znevýhodnění lidé mohou získat práci.

Na podobném principu má fungovat i sdílené bydlení v Brně.  Odborníci oslovili zástupce brněnského magistrátu i městské části Brno-střed, s jejichž pomocí by chtěli najít vhodné prostory. A spolupracovat chtějí také s dalšími partnery, z komerčního i neziskového sektoru.

ČTĚTE: DĚTI NEPOTŘEBUJÍ DRAHÉ DÁRKY, ALE ČAS, KTERÝ JIM MŮŽEME DÁT: ROZHOVOR S TEREZOU JANDOVOU Z DĚTSKÉHO DOMOVA KORKYNĚ

Autoři nápadu chtějí v Brně vytvořit nejdříve čtyři pilotní byty, a pokud bude koncept úspěšný, provozovat stejně jako kolegové ve Vídni patnáct sdílených bytů.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Siemens hledá nové zaměstnance, láká mámy malých dětí

Následující článek

Kvůli nemoci a dluhům skončila rodina v krizovém centru, díky sbírce složí kauci na bydlení

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.