CSRFiremní dobrovolnictvíKomunityNeziskový světOdpovědné firmyS korporací v zádechTémata

V létě je ideální doba pro manuální firemní dobrovolnictví

Říká se, že při manuální práci si člověk nejvíce odpočine. Když se pak takováto práce na čerstvém vzduchu spojí navíc s prospěšnou činností, je radost z odvedené práce dvojnásobná. Do firemního dobrovolnictví se v České republice každoročně zapojí desítky firem, které umožní svým zaměstnancům, aby se během své pracovní doby věnovali aktivitám na podporu neziskovým, sociálním a zdravotním organizacím.

Ovšem i firemní dobrovolnictví má svůj vývoj. Stejně jako se mění touhy zaměstnanců po tom, komu chtějí pomáhat, mění se i potřeby neziskových organizací. A právě o nových strategiích firemního dobrovolnictví pořádá Byznys pro společnost Konferenci o firemním dobrovolnictví: Sdílíme společné hodnoty, která se uskuteční 3. září v Praze. Konference představí vývoj v České republice a aktuální postoje a přístupy firem. Přinese nezávislé pohledy domácích i zahraničních odborníků, příběhy firem i jednotlivců a ukáže, jak se firemní dobrovolnictví propojuje s volnočasovým. Více informací o akci se dozvíte zde.

Úklid po malování 2Na konferenci budou prezentovány i příklady dobré praxe. Mezi ně patří i nedávné dobrovolnické dny Skupiny ČEZ. Při organizaci firemního dobrovolnictví spolupracuje skupina ČEZ s nevládní platformou Byznys pro společnost, která provozuje portál o firemním dobrovolnictví www.zapojimse.cz. Přes tento portál si zaměstnanci ČEZu vybrali organizace, jako je např. Psychiatricka nemocnice v Bohnicích, Dětské centrum při Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, Domov PALATA pro dospělé zrakově postižené, Centrum sociálních služeb Hvozdy ve Hvozdnicích nebo Středisko pomoci ohroženým dětem ROSA v Kladně, ve kterých nedávno dobrovolničili.

Dobrovolnicí se chopili motyček, rýčů a lopat a pomáhali například s úpravou zahrad a venkovního prostředí těchto organizacích. „Dali nám na výběr, co pro ně můžeme udělat, včetně věnování se klientům, s nimiž bychom si povídali, doprovázeli je na procházkách, či jim četli. Protože jich je ale 130, nemohli bychom uspokojit všechny. Zato zahradu mají jen jednu, ke všemu obrovskou a zahradnici jen na částečný úvazek. Klienti, jimž je v průměru 84 let, přitom pomocné ruce k dílu přiložit nemohou. Takže jsme se chopili zahradnického náčiní a alespoň trochu jí ulehčili na nějaký čas práci,“ řekl za všechny Petr Barnat, vrchní auditor z útvaru interního auditu.

Kromě zahradnických prací ukázali energetici, že si umí poradit i s malířským válečkem. V Centru sociálních služeb Hvozdy se postarali o výmalbu kuchyňky a společenských místností. Že práce dobrovolníků je pro organizaci velmi významnou pomocí, dokazují slova ředitelky Centra sociálních služeb Hvozdy, Magdalény Zurinkové: „Každoroční pomoc zaměstnanců Skupiny ČEZ, kteří vždy odvedou pořádný kus práce, je pro nás opravdu existenční záležitostí. Finanční prostředky na údržbu máme omezené, doslova nízké. A jakmile dojde na další úsporná opatření, jako první se pochopitelně sáhne zase na peníze na běžnou údržbu. Samozřejmě, že když se potřebuje opravit okap či střecha, tak se peníze najdou. Na obyčejné vymalování, úklid a další drobné věci, však již nezbyde. Proto jsme rádi za pomoc, díky níž ušetříme prostředky na případné opravy vážnějšího rázu.“

A co vy, už jste si na portálu www.zapojimse.cz vybrali, jaké organizaci pomůže Vaše firma?

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

10 přízemních tipů, jak být šťastný jako pes

Následující článek

Stylové léto? Jedině s dočasným tetováním od Ylvy Skarp

Michaela Kaňoková

Michaela Kaňoková

Při studiu na vysoké škole se začala věnovat externí komunikaci a pr jak v agenturách, tak v kancelářích velkých firem. Kromě firemní komunikace se bavila psaním článků o stavebnictví a designu pro různé bydlící časopisy a weby. Nedávno opustila tiskové oddělení jednoho z největších mediálních domů a doufá, že společenskou odpovědnost začnou firmy vnímat jako samozřejmou součást jejich podnikání. A právě o těchto CSR tématech, jako jsou např. rovné příležitosti, ochrana životního prostředí či rozvoj regionů se chystá přinášet aktuální informace. Děti zatím nemá a tak doma rozmazluje manžela a psa Bonifáce. Těžko ale říci, koho více...