CharitaCSRFoodwasteNeziskový světTémata

V Otrokovicích otevřou potravinou banku, první na Zlínsku

V Otrokovicích na náměstí 3. května otevřou už za pár dnů – 20. ledna – potravinovou banku. Ve Zlínském kraji bude prvním zařízením tohoto typu. Sídlit bude po dohodě se starostou Otrokovic Jaroslavem Budkem ve sklepních prostorách tamního městského úřadu.

O otevření nové potravinové banky věděli v Otrokovicích už loni. Pochlubili se tím na svém Facebooku. „Převzali jsme klíče od nového skladu potravin v Otrokovicích, teď budeme sklad upravovat a navážet potraviny. Otevření skladu pro odběratele potravinové pomoci plánujeme začátkem příštího roku,“ napsali 26. listopadu a na sociální síť přidali i fotky nového sídla potravinové pomoci, prvního ve Zlínském kraji. Sídlit bude v prostorách městského úřadu a vývěsní štít už stihli pověsit.

ČTĚTE: POTRAVINOVÁ SBÍRKA OBRAZEM A NA SÍTÍCH: LIDÉ DAROVALI CELÉ KOŠE JÍDLA

Darovat potraviny a další věci chudým a potřebným lidem se stává i v České republice pomalu součástí života stále většího počtu lidí. Někde ve skrytu duše víme, že – ač třeba nyní se máme skvěle a vše šlape – může podobný osud potkat každého. I proto přibývá firem a lidí, kteří se každoročně zapojují nejen do Národní potravinové sbírky, ale kteří potravinovým bankám pomáhají i během roku.

O tom, že tyto prostory jsou ve Zlínském kraji potřebné, svědčí skutečnost, že během loňské listopadové Národní potravinové sbírky se ve třinácti tamních hypermarketech vybralo téměř jedenáct tun potravin.

Na nových prostorách první potravinové banky ve Zlínském kraji už mají i vývěsní štít. Foto: archiv otrokovické potravinové banky

Na nových prostorách první potravinové banky ve Zlínském kraji už mají i vývěsní štít. Foto: archiv otrokovické potravinové banky

Do akce se zapojili lidé ve Zlíně (Kaufland, Tesco, Makro), Kroměříži (Penny, Albert, Tesco), Vsetíně (Albert), Valašském Meziříčí (Tesco, Kaufland), Holešově (Tesco), Uherském Brodě (Tesco) a Uherském Hradišti (Tesco). Dohromady nakoupili téměř 11 tisíc kilogramů potravin a dalšího zboží.

Předseda Zlínské Potravinové banky Jiří Růžička uvádí, že nový sklad vítá, ale během listopadové potravinové sbírky už fungovali, i když ho neměli. “Zboží si během sbírky odvážely charitativní organizace přímo ze supermarketů,“ vysvětlil Růžička.

Sklad je podle něho určen pro případy, když zboží zůstane a musí se někde uskladnit, než si je neziskovky rozeberou. „Naším cílem ale je, aby ve skladě nikdy nic nebylo a vše putovalo rovnou k lidem, kteří to potřebují,“ dodal s úsměvem Růžička.

Potravinová banka v Otrokovicích zatím zaměstnává jednoho člověka na dohodu o provedení práce, v budoucnu počítá s tím, že přijme dva stálé zaměstnance.

Se zlínskou potravinovou bankou budou patrně spolupracovat všechny známé supermarkety. „Tesco úzce spolupracuje se všemi potravinovými bankami. V okamžiku, kdy vznikne nějaká nová, jako je to v případě Otrokovic, tak se snažíme o navázání spolupráce a propojení s našimi obchody v regionu. Bude to platit i v tomto případě,“ uvedl mluvčí Václav Koukolíček. Upřesnil, že potravinové banky zajíždějí do jednotlivých obchodů pro potraviny pravidelně. „Vždy záleží na konkrétní dohodě a velikosti daného obchodu,“ doplnil.

ČTĚTE: STOP PLÝTVÁNÍ! VĚDKYNĚ SEPSALA RUKOVĚŤ PRO KUCHYŇ BEZ ZBYTKŮ

Do otrokovické banky může přispět každý, vhodné je darovat trvanlivé potraviny. Jídlo musí být v originálním balení. Ohledně převzetí potravin a dalších informací se mohou lidé obracet na telefonní číslo: 704 412 301. Přispět mohou i zasláním financí na bankovní účet: 2400790290/2010. Celkem v Česku funguje už dvanáct potravinových bank.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Podobně jako Zuckerberg i Sheryl Sandberg věnovala akcie Facebooku na charitu

Následující článek

Tip na víkend: V Nasavrkách mají nový Včelí inspiromat

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.
Má dvě dospělé děti a tři vnoučátka. V životě se řídí zdravým selským rozumem, tíhne k východním filozofiím.