Byznys pro životCSRDiverzitaOdpovědné firmyOdpovědní lídřiReportingTémata

V soutěži TOP Odpovědná firma 2015 uspěly Plzeňský Prazdroj, Skanska či Galvamet

Společným oceněním společností Plzeňský Prazdroj a Skanska za dlouhodobý přínos k rozvoji společenské odpovědnosti vyvrcholil v úterý galavečer soutěže TOP Odpovědná firma 2015. Se strategií roku mezi malými firmami uspěla vsetínská společnost Galvamet. Odpovědným lídrem byla v hlasování veřejnosti zvolena členka představenstva Skupiny ČEZ Michaela Chaloupková. Cenu veřejnosti si odnesla také firma Sodexo Benefity. Uvnitř článku kompletní výsledky soutěže, kterou pořádá platforma Byznys pro společnost.

Nejlepší strategie letošních oceněných v TOP Odpovědná firma mají jedno společné: jednoznačný příklon k dlouhodobým strategiím. Rychlé výsledky, jednorázové projekty či éra focení při předávání charitativních šeků jsou pryč. “Proto TOP Odpovědná firma letos poprvé neoceňuje již a „pouze“ ty první na pásce, ale poskytuje především nezávislé zhodnocení, jak na tom firmy v jednotlivých tématech udržitelného byznysu jsou a jak se vyvíjejí. Kreditu se dostává všem, kteří při svém podnikání myslí na společnou budoucnost,” říká Pavlína Kalousová, šéfka platformy Byznys pro společnost, která soutěž TOP Odpovědná firma již podvanácté pořádala.

ČTĚTE: NAJEDNOU MÁ PRÁCI I BYDLENÍ. RESTART FIRMY SIEMENS VRÁTIL MUŽE BEZ DOMOVA DO ŽIVOTA

Novinkou soutěže TOP Odpovědná firma jsou proto certifikace, jež obdržela – v úrovni bronzová, stříbrná či zlatá – každá společnost, která úspěšně prošla hodnocením nezávislých porotců z řad veřejné správy, odborných institucí, byznysu, neziskového sektoru či médií. “Jde o komplexní hodnocení CSR strategie firmy, záleží i na tom, jak strategie souvisí s hodnotami firmy a předmětem podnikání,” vysvětluje Kalousová.

Zvláštní ocenění pro firmu, která v jednotlivých ročnících soutěže získávala vždy nadprůměrná hodnocení a která se zasazuje o rozmach principů odpovědného podnikání v Česku, si odnesly z úterního slavnostního galavečera Plzeňský Prazdroj a Skanska.

Porotci v roce 2015 vybírali ze 119 strategií a projektů a hned několik z nich si vysloužilo nejvyšší zlatý certifikát, kdy hodnotitelé ocenili výjimečnou inovativnost společensky odpovědných aktivit firmy a zejména jejich napojení na celkovou obchodní strategii podniku.

„Při inovaci TOP Odpovědná firma jsme se inspirovali evropskými trendy i rostoucím zájmem o myšlenky trvale udržitelného podnikání v Česku a úroveň letošních přihlášek tato naše očekávání potvrdila. Díky certifikacím firmy – kromě samotného výročního oceňování – dostávají možnost sledovat své úspěchy dlouhodobě a analytická zpětná vazba pro ně znamená i větší strategický přínos pro rozvoj CSR v daném podniku,“ je přesvědčena Kalousová.

ČTĚTE: ZAMYŠLENÍ ŠÉFA GALVAMETU ALEŠE ŠLECHTY: VŠEM JEDNÍM METREM?

Kategorie TOP Odpovědná velká firma má hned šest držitelů oněch zlatých certifikátů, jsou jimi společnosti Accenture, KPMG, Plzeňský Prazdroj, Skanska, Skupina ČEZ a Tchibo Praha. Nejlepší strategii v kategorii TOP Odpovědná malá firma měla letos vsetínská kalírenská společnost Galvamet a odnáší si certifikát stříbrný.

Zlatem byl oceněn například také projekt společnosti Siemens, který dává práci lidem bez domova, nebo skupina firem za reportování o společenské odpovědnosti, tedy způsob a otevřenost, s jakou o svých aktivitách a dopadech svého podnikání informují veřejnost.

Firmě Heineken se dostalo uznání za dlouhodobou práci v oblasti úspor a ochrany vody, GE Money Bank za to, jak koncepčně podporuje otevřené prostředí na pracovišti a vychází vstříc odlišným potřebám svých zaměstnanců. „Právě diverzita, tedy podpora různorodosti v práci bez ohledu na věk, pohlaví či zdravotní stav byla jedním ze silných motivů letošního ročníku a je zjevné, že toto téma mezi českými zaměstnavateli velmi rezonuje,“ řekla Pavlína Kalousová.

Platforma Byznys pro společnost v rámci TOP Odpovědná firma také vůbec poprvé představila výsledky Indexu zastoupení žen v představenstvech a dozorčích radách českých firem, titul Firma vstřícná k ženám ve vedení si tak odnesla společnost Madeta.

ČTĚTE: SODEXO DENNĚ MĚŘÍ, KOLIK JÍDLA SE V RESTAURACÍCH VYHODÍ. ZBYTKŮ DÍKY TOMU VÝRAZNĚ UBYLO

Byznys pro společnost je největší odborná platforma firem pro sdílení a šíření principů odpovědného a trvale udržitelného podnikání v Česku. Je národní partnerskou organizací CSR Europe a českým koordinátorem mezinárodních programů (například právě Diverzita.cz nebo evropský Manifest Enterprise 2020). Kromě cen TOP Odpovědná firma organizuje například charitativní Národní potravinovou sbírku či celosvětové dny firemního dobrovolnictví.

Výsledky soutěže TOP Odpovědná firma 2015

Cena za dlouhodobý přínos CSR v ČR: Plzeňský Prazdroj, Skanska

TOP Odpovědná velká firma:

Zlatý certifikát: Accenture, KPMG Česká republika, Plzeňský Prazdroj, Skanska, Skupina ČEZ, Tchibo Praha

Stříbrný certifikát: ČSOB, E.ON Česká republika, GE Money Bank, GSK, Microsoft, PwC Česká republika, Siemens, Tesco Stores ČR

Bronzový certifikát: ABB, Agrofert, Cemex, Český Aeroholding, Heineken Česká republika, Nutricia, OKD, Provident Financial, Raiffeisenbank, Sodexo Pass ČR

TOP Odpovědná malá firma: Galvamet

Stříbrný certifikát: Allen & Overy, Asekol, Centrum andragogiky, Galvamet

Bronzový certifikát: Advantage Consulting, Bamboolik, PRK Partners

Diverzita 2015 (cena společnosti GSK):  GE Money Bank

Stříbrný certifikát: GE Money Bank

Bronzový certifikát: Allen & Overy, Plzeňský Prazdroj, PwC Česká republika, Sodexo Pass ČR

Firma vstřícná k ženám ve vedení (partnerem ceny jsou Norské fondy): Madeta

Pracoviště budoucnosti (cena společnosti Microsoft): Unilever ČR

Stříbrný certifikát: Unilever ČR

Bronzový certifikát: Allen & Overy, KPMG Česká republika, PwC Česká republika

Společensky prospěšný projekt 2015 (cena společnosti Tetra Pak Česká republika): Siemens

Zlatý certifikát: Microsoft, PwC Česká republika, Siemens

Stříbrný certifikát: ČSOB, KPMG Česká republika, O2 Czech Republic, Pivovary Staropramen, Plzeňský Prazdroj, Sodexo Pass ČR

Bronzový certifikát: OKD a Tesco Stores ČR

Firma a školy (cena Skupiny ČEZ):  Microsoft

Stříbrný certifikát: Microsoft a Samsung Electronics CZ a SK

Bronzový certifikát: PwC Česká republika a Sanofi-aventis

Udržitelný produkt 2015: dm drogerie

Stříbrný certifikát: dm drogerie

Bronzový certifikát: Skanska a Tchibo Praha

Leader v životním prostředí 2015 (cena společnosti Tetra Pak Česká republika): Heineken Česká republika

Stříbrný certifikát: Heineken Česká republika, PwC Česká republika a Skupina ČEZ

Odpovědný reporting 2015:

Zlatý certifikát: ČSOB, Heineken Česká republika, KPMG Česká republika, PwC Česká republika

Stříbrný certifikát: Plzeňský Prazdroj

Bronzový certifikát: Agrofert

Odpovědný leader 2015 (cena společnosti Zentiva) : členka představenstva Skupiny ČEZ a ředitelka divize Správa Michaela Chaloupková

TOP Odpovědná firma (cena veřejnosti vydavatelství Economia): Sodexo Benefity

Kompletní výsledkovou listinu a brožuru k projektům TOP Odpovědných firem 2015 najdete ZDE.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Montematky a kinetický písek aneb Marie Montessori by koukala

Následující článek

Dva mladí vědci se vydali z pólů do Paříže, bojují tak proti klimatickým změnám

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.