CSRStudie / průzkumyTémataZahraniční inspiraceZdravý životní stylŽivotní prostředí

V žebříčku udržitelné konkurenceschopnosti je Česko dvacáté ze 180 zemí světa

Celosvětový index udržitelné konkurenceschopnosti 2015 se od podobných žebříčků liší. Ne snad tím, že by se na prvních místech neobjevovaly skandinávské země, jako tím, že do první desítky ze 180 zkoumaných zemí, se nedostala ani jedna neevropská země. Žebříček přitom zkoumá, jak se státům daří udržet či zvýšit životní úroveň, aniž by přitom vyčerpávaly přírodní, intelektuální a společenský kapitál. Česká republika obsadila dvacátou pozici.

Nezávislý Globální index udržitelné konkurenceschopnosti na rozdíl od čistě ekonomických ukazatelů, jako jsou například hrubý domácí produkt nebo důchod, bere v potaz přírodní kapitál, úroveň vzdělání nebo skladbu společnosti. Nejde tak o pouhou hodnotu ekonomické síly.

„Udržitelná konkurenceschopnost je schopnost země plnit potřeby současné populace, a zároveň buď udržet, nebo zvyšovat životní úroveň tak, aniž by se vyčerpaly přírodní, intelektuální a společenský kapitál země,“ vysvětlují výzkumníci z korejsko-švýcarského think-tanku SolAbility, který žebříček sestavuje od roku 2012.

Zajímavosti Indexu

Žebříček vede druhým rokem Island, na dalších třech příčkách jsou skandinávské země. Skandinávské země vedou i žebříček v oblasti sociální soudržnosti. První desítku uzavírají Německo, Dánsko a Rakousko.
Do první dvacítky ze 180 zkoumaných zemí se mezi evropské státy vklínily pouze Japonsko (11.) , Nový Zéland (12.)  a Kanada (16.). Česko je na dvacáté příčce.
Ekonomicky silné státy se umístily na překvapivých místech – USA na 40. místě, Velká Británie na 47. místě a Rusko je 33.
Ze zemí, které jsou ekonomicky na vzestupu, je Brazilie 23., China 24., Jižní Korea 39. a Indie 133.

Česko si vede dobře i v dalších žebříčcích

Česko získalo  velmi slušné umístění i v podobném žebříčku,  Indexu prosperity, který připravuje londýnský think-tank Legatum Institute. Ten ve 142 zemí světa zkoumá, kde se lidem žije nejlépe. I tady tradičně vítězí severské státy, ale Česká republika si nevede vůbec špatně – skončila na 26. místě a oproti loňsku si o tři místa polepšila.

ČTĚTE: POUZE 43 PROCENT NEJVĚTŠÍCH FIREM V ČESKU ZVEŘEJŇUJE INFORMACE O SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI

Ani Index prosperity nehodnotí země pouze podle ekonomických výsledků. Přihlíží také například k internetové bezpečnosti dané země, k tomu, jak svobodně se tam lidé cítí, nebo jaký mají přístup k vzdělání, zdravotní péči nebo sociálním benefitům.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Ptáci v trní i hororový Vřískot. Roman Antoch tvoří z odpadu ve Vítkovicích rozveselovače

Následující článek

Přiznání Lenky Čábelové: Balzám zklamání aneb jak vykopat psa

Redakce MY89.cz

Redakce MY89.cz

Česko má jednu specifickou generaci, která se nedefinuje věkem, ale zkušeností. MY všichni žijeme od roku 1989 nový život a pořád se něco učíme. Víme, nebo alespoň tušíme, že kvalitní život neleží ani v bohatství ani ve věčném mládí, ale v rozumném přístupu ke kariéře, soukromí, zdraví, výchově dětí i přírodě. Právě o tom na MY89.cz píšeme.