Byznys pro životCSROdpovědné firmyTechnologie pro životTémataŽivotní prostředí

Ve Šlapanicích vyrábějí speciální rohože, z nichž nezbude žádný odpad

V podniku Čegan ve Šlapanicích na Brněnsku vyrábějí speciální rohože pro stabilizaci štěrku, které před pár dny získaly certifikát Cradle to Cradle neboli Od kolébky ke kolébce. Znamená to, že když rohož, kterou vyvinula holandská firma Bera, doslouží, nezbude žádný odpad – všechny materiály se mohou použít pro další výrobky. Jde o trvale udržitelný produkt pro trvale udržitelné použití.

Speciální rohože pro stabilizaci štěrku Bera Gravel Fix Pro se mohou od konce září prokazovat certifikátem Cradle to Cradle neboli Od kolébky ke kolébce, který uděluje nezisková organizace The Cradle to Cradle Products Innovation Institute se sídlem v USA a Nizozemsku. Ačkoliv je Bera nizozemská firma, jejich rohože vyrábí právě společnost Čegan ve Šlapanicích na Brněnsku.

ČTĚTE: CHCI PO SVÝCH DODAVATELÍCH OVĚŘENÍ, ODKUD POCHÁZEJÍ LÁTKY, ŘÍKÁ NÁVRHÁŘKA

Pro splnění podmínek certifikace musela firma vyhodnotit kompletní výrobní proces. Tuto roli pro Beru zajišťovala konzultační a inženýrská firma Tebodin jako oficiální hodnotitel certifikace Cradle to Cradle. Hodnotila například zdravotní aspekty materiálů, jejich opětovné a další využití, nakládání s energiemi během výrobního procesu včetně využití obnovitelných zdrojů, hospodaření s vodou.

Speciální výztuž pro štěrk společnosti Bera, která získala ekologický certifikát cradle to cradle. Foto: Bera

Speciální výztuž pro štěrk společnosti Bera, která získala ekologický certifikát cradle to cradle. Foto: Bera

“Jde o první certifikát Cradle to Cradle, který získal produkt vyráběný v Česku. Na samotném certifikačním procesu se podílely týmy odborníku z nizozemských a českých kanceláří Tebodinu,” uvedl výkonný ředitel Tebodin Pavel Celunda.

Dalším důležitým aspektem je fakt, že na konci životnosti rohoží jsou všechny použité materiály dále použitelné pro nové výrobky. Také dodavatelé potřebných materiálů pro tyto rohože jsou hodnoceni podle kritérií Cradle to Cradle.

ČTĚTE: SVĚTLA Z ODŘEZKŮ DOPRAVNÍCH ZNAČEK ZÁŘÍ NA VÝSTAVĚ EXPO V MILÁNĚ

Cradle to Cradle je udržitelný byznys model, v němž firmy podnikají takovým způsobem, aby výsledek byl dobrý jak pro podnik, tak pro životní prostředí a společnost. Podle nizozemské odbornice na udržitelnou ekonomiku Diane den Held, která byla nedávno v Česku na konferenci Byznys vize 2015, je možné v Evropě ušetřit až 1,5 miliardy eur na nákladech za odpad a vydělat další téměř 2 miliardy eur, pokud by podniky systém od kolébky ke kolébce přijaly za svůj.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Průzkum: Lidé raději kupují výrobky, kdy jde část ceny na dobročinnost

Následující článek

Už je líp. Generace remcalů vymírá a mladí se snaží, říká Dědek z Jablotronu

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.