FoodwasteKomunityNeziskový světOdpovědné zálibyOdpovědný životTémataZdravý životní styl

Veřejnou chladničkou proti plýtvání. Jídlo do ní můžete dávat, ale také si je brát

Zbrusu novou veřejnou ledničku mají v plzeňské kavárně Perfect World. Lidé do ní mohou na principu foodsharingu neboli sdílení potraviny nejen dávat, ale také si je brát. Ledničku najdete v unikátní plzeňské kavárně Perfect World, ve které lidé platí podle toho, jak byli spokojení.

Proti plýtvání potravinami bojují autoři projektu Veřejná lednice v Plzni svérázným a sympatickým způsobem, v tamní kavárně Perfect World otevřeli speciální chladničku pro všechny. Lidé do ní mohou potraviny dávat, ale také si je z ní brát.  Projekt je inspirován foodsharingem neboli sdílením potravin. A podle všeho se ujal, hned v prvních dnech – v ledničku jsou jablka, pomeranče, ale také třeba lilek, smetana či těstoviny.

ČTĚTE: SDÍLÍTE VĚCI? PALEC NAHORU! ŠETŘÍTE PŘÍRODU, PENÍZE A PROSPÍVÁTE EKONOMICE

Projekt Veřejná lednice v Plzni.

Projekt Veřejná lednice v Plzni.

“Lednička, do které každý může dát, co mu zbylo a co by někomu dalšímu mohlo ještě posloužit jako mňamka, a kdykoli jiný si z ní může cokoli vzít. A přesně takovou věc budeme mít v Perfect World, abychom tak zamezili zbytečnému vyhazování jídla a podpořili tento projekt!,” napsali autoři projektu na facebookovém profilu.

Do lednice je možné vkládat veškeré jídlo, ale pravidla přeci jen existují. A čerstvost potravin je samozřejmě na prvním místě. Lednička poslouží každému, není však určena jen pro lidi bez domova nebo lidi v nouzi.

V lednicce mame plno veci! Prijdte si pro salam,pomazanky,testoviny,ovesne vlocky,smetanu,lilek,zampiony,rajcatka a hlavne tunu pomerancu a jablek!; )

Zveřejnil(a) Veřejná lednička v Plzni dne 21. prosinec 2015

Podle autorů projektů je vhodná například pro studenty, kteří mnohdy nedovedou odhadnout, kolik jídla budou potřebovat, a nakoupí buď hodně (a pak vyhazují), nebo málo.
„Čímkoliv nám do té ledničky přispějete, tak to bude dobře. Jenom je potřeba, aby ty potraviny nebyly třeba už prošlé, protože máte zodpovědnost za to, co tam dáte,” zdůraznila pro Český rozhlas autorka plzeňského projektu veřejné lednice a studentka Lucie Hornová.

Lidé mají do veřejné ledničky přístup od pondělka do pátku od 9 do 21 hodin, o víkendech od 13 do 20 hodin. Stejně jako je unikátní projekt veřejné lednice, je unikátní i kavárna v Americké ulici, kde ji najdete.

Foto: facebookový profil Veřejné lednice v Plzni

Foto: facebookový profil Veřejné lednice v Plzni

Perfect World je totiž podnik jedinečný svým přesvědčením o tom, že nejlépe člověk hodnotí srdcem. “U nás máte vše zdarma a platíte tolik, za kolik Vám to stojí,” říkají její provozovatelé. Jde o první neziskovou kavárnou v Čechách, která plně podporuje vzdělávání dětí z dětských domovů. Každá koruna zisku putuje na Nadační fond Perfect.

V Česku jsou veřejné lednice už dvě, ta první funguje v Českých Budějovicích v kavárně Měsíc ve dne.

Češi  nepatří k největším plýtvačům potravin na světě, v tom vedou s přehledem Američané a zdatně jim sekundují například Britové. Přesto z podzimního průzkumu agentury Ipsos pro konferenci Food Waste 2015 vyplynulo, že čtyřicet procent Čechů několikrát do měsíce probere ledničku a kuchyňské skříňky, aby potraviny, které si koupili a donesli domů, bez použití přesunuli do koše.

ČTĚTE: ZERO WASTE JAM: FIRMA, KTERÁ VYRÁBÍ DŽEMY Z PŘEBYTKŮ I OŠKLIVÉ ZELENINY

Nejčastěji proto, že jim prošla lhůta, nebo je jídlo plesnivé či nahnilé. Návyky domácností se přitom v čase příliš nemění.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Neseďte s dětmi o svátcích doma. Akcí je tolik jako dárků pod stromkem

Následující článek

Komentář Jana Žůrka: Být či nebýt vidět?

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.