Byznys pro životDiverzitaGenderS korporací v zádechTémata

Vláda je pro spravedlivější zastoupení mužů a žen v dozorčích radách

Vláda před pár hodinami podpořila evropskou směrnici, která by měla firmy kotované na burze přimět ke spravedlivějšímu zastoupení mužů a žen v dozorčích radách. Oznámil to na twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Nová podoba směrnice podle eurokomisařky Věry Jourové neurčuje pevné kvóty, jen nabádá firmy, aby při výběru kandidátů dbaly na rovné zastoupení žen a mužů.

Podle návrhu evropské směrnice, kterou v úterý schválila těsným hlasováním česká vláda, nejde už o pevné kvóty podle pohlaví ve vedení velkých firem, jak před třemi lety prosazovala předchůdkyně eurokomisařky Věry Jourové (ANO) Viviane Redingová.

ČTĚTE: DOSTALI JSTE JIŽ POZVÁNKU OD STÁTU: ŽENY VÍTÁNY, PROTOŽE JE ROK 2015

Původně se hovořilo o tom, že by v dozorčích radách firem kótovaných na burze zasedlo nejméně čtyřicet procent žen. V Evropské unii by se toto opatření dotklo asi pěti tisíc podniků, v Česku šesti – Skupiny ČEZ, Telefoniky ČR, Unipetrolu, Komerční banky, Pivovarů Lobkowicz a Philip Morris. Návrh, který vláda dnes podpořila, hovoří o něčem jiném. Nabádá firmy, aby při výběru kandidátů braly ohled na rovné zastoupení. Přesto se na twitteru okamžitě strhla politická přestřelka. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hrdě schválení návrhu oznámil, nástupkyně Jourové na ministerstvu pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) se ostře vymezila. 

Ani lidovecký ministr Marian Jurečka nebyl rozhodnutím vlády právě nadšen.

Byznys rozhodnutí opatrně vítá

Pavlína Kalousová, šéfka platformy Byznys pro společnost, která v Česku zavádí ve firmách evropskou chartu diverzity, je přesvědčena, že cíle směrnice jsou dobré, že je třeba dostat více žen do vedení.

“Přesto jsou kvóty u nás, s ohledem na počet firem kotovaných na burze, spíše podpůrným opatřením. Mohou ale vyslat jasný signál, protože cílí na podniky s nejnižším zastoupením žen ve vedení. Je ale třeba provázat legislativní opatření s dalšími nástroji, které podpoří vyšší účast žen na trhu práce,” upozorňuje.

Členka představenstva Skupiny ČEZ Michaela Chaloupková složila poklonu eurokomisařce Jourové. “To se jí opravdu povedlo, je to její práce,” řekla Chaloupková. Pokud mluví za sebe, je rozhodnutím vlády potěšená. Podle ní nic jiného než povinnost, byť bez sankcí, myšlení firem nezmění.

Samotné diskuze o rovných šancích jsou sice hezké, ale příliš k výsledkům nevedou. “Ve výsledku sedí ve vedení firem především muži a ti nemají moc důvodů mezi sebe ženy pouštět. Je to ale také signál pro ženy. Je důležité, aby jich bylo dost, které o posty budou usilovat. Stále se řada z nich bojí, ať už jde o péči o rodinu, nebo o tlak okolí,” vysvětluje.

Pokud ale hovoří přímo za ČEZ, zdůrazňuje, že v tomto případě je to nyní hlavně na státu, respektive na ministerstvu financí, jak se úkolu dostat do dozorčí rady energetické společnosti více žen zhostí. “To firma udělat nemůže, to musí právě stát,” dodala.

ČTĚTE: INDEX ŽEN VE VEDENÍ: NEJMÉNĚ ŽEN VE FIRMÁCH V ČESKU JE VE STAVEBNICTVÍ A FINANCÍCH, NEJVÍCE V OBCHODĚ

Generální ředitelka společnosti Sodexo Benefity Martina Březinová je opatrnější. Ačkoliv v její firmě, která před pár dny získala ocenění Společnost přátelská rodině, je poměr ve vedení firmy velmi vyvážený, zastává názor, že jakákoliv regulace budí v Česku emoce a nevoli.

“Upřímně si myslím, že pokud se s rovným zastoupením neztotožní majitelé a šéfové firem, tak to může mít pro ženy i negativní dopad,” uvedla. A dodala, že je vždy lepší lidi táhnout, než tlačit.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Mark Zuckerberg má dceru. Světu i jí napsal, že 99 procent akcií Facebooku věnuje na dobročinnost

Následující článek

Komentář Kvida Štěpánka: Long live Miloš Zeman! V důchodu!

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.