Byznys pro životCSRDiverzitaKariéraOdpovědná rodinaOdpovědné firmyOdpovědný životS korporací v zádechTémata

Vodafone: Mámy, vraťte se po půl roce mateřské do práce, zvládneme to

Andree Sixtové se v únoru narodil syn Matěj, v červenci už byla zpátky v práci – na velmi speciální úvazek. Vodafone po celém světě letos začal rodičům nabízet, že když se vrátí po půl roce zpátky, dostanou celou škálu benefitů. V Česku zatím program využily čtyři maminky. Uvnitř článku najdete videoreportáž.

Ve Vodafone pracuje osm let, na starosti má šestadvacet lidí v týmech, které počítají nabídky pro firemní zákazníky. Když se Andree Sixtové v únoru narodil syn Matěj, řešili s mužem, jak to udělat, aby se mohla co nejdříve vrátit do zaměstnání. Věděla dobře, že tři roky na rodičovské dovolené být nechce, vlastně ani celý rok. Vodafone to vyřešil v dubnu za ně.

Andrea Sixtová se vrátila po půl roce od narození syna na svou pozici ve Vodafone, díky novým benefitům může pracovat, a zároveň být s dítětem. Foto: archiv Vodafone

Andrea Sixtová se vrátila půl roku od narození syna na svou pozici ve Vodafone, díky novým benefitům, které firma nabízí všem zaměstnancům po celém světě, může pracovat a zároveň být s dítětem. Foto: archiv Vodafone

Všude na světě, kde telekomunikační společnost působí, nabízí rodičům, především maminkám, ale jde-li o homosexuální páry, samozřejmě i tatínkům, aby se po půl roce mateřské vrátili zpátky do práce. Za velmi příjemných podmínek: získají zkrácený úvazek za plný plat, pracovat mohou odkudkoliv. “Když jsem to poprvé slyšela, téměř jsem nevěřila, byla to přesně ta nabídka, kterou jsem potřebovala,” vzpomíná Sixtová.

ČTĚTE: BŘÍŠKO PŘECI NEVADÍ. ROHLÍK.CZ SI VYBRAL FINANČNÍ ŘEDITELKU, CHYSTÁ SE NA MATEŘSKOU

„Půl roku po návratu do zaměstnání navíc Vodafone rodičům dorovná rozdíl mezi mzdou  a finanční podporou od státu za prvních šestnáct týdnů mateřské dovolené,“ říká Veronika Ivanovič, viceprezidentka People and Property.

Jsem s dítětem i v práci: Ideální stav

Nový celosvětový program podpory mateřství Global Maternity Policy je ideální pro rodiče, kteří se po narození dítěte chtějí rychle vrátit zpět do pracovního tempa. Po uplynutí šestiměsíční mateřské dovolené budou zaměstnanci moci využít pracovní doby zkrácené na třicet hodin týdně.

Dostanou ale takový benefit, který jim vyrovná rozdíl ve mzdě a jejich rodinný rozpočet ani takto zkrácená pracovní doba neztenčí. Otcům poskytne Vodafone pět dnů volna navíc při narození dítěte

Nejvíc si rodačka z Karviné Andrea Sixtová pochvaluje, že může pracovat odkudkoliv, nikdo ji nenutí, aby pět dní týdnů trávila v kancelářích v pražských Stodůlkách.  „Dva dny jsem v kanceláři a zbytek týdne pracuji z domova, vše zvládám po telefonu a e-mailu. Jsem moc ráda za tento osvícený přístup. Mohla jsem si nastavit rodinný život a kariéru přesně tak, jak mi to vyhovuje,“ pochvaluje si nový odpovědnostní program Sixtová.

Ivanovič si myslí, že tento přístup znamená budoucnost celého odvětví telekomunikací. „Náš byznys se vyvíjí velmi rychle, pokud maminka zůstane doma déle, ztrácí sebevědomí a mnohdy se pak ani nechce vrátit na původní pozici,“ vysvětluje viceprezidentka. Stojí před stěnou, na níž jsou fotografie mnoha žen. Většinou kolem třiceti let. “Firma nechce, aby se rozhodovaly mezi mateřstvím a kariérou, když mohou mít obé,” tvrdí Ivanovič.

Zaměstnanecké benefity hrají ve Vodafonu důležitou roli. Rodičům i většině ostatních zaměstnanců, jimž to náplň jejich práce umožňuje, vychází Vodafone vstříc právě  prostřednictvím režimu Flexi Office, díky kterému mohou pracovat odkudkoli, nikoliv pouze z kanceláře.

ČTĚTE: VETERINÁŘKA ZŘÍDILA NETRADIČNÍ ŠKOLKU A ŠKOLU V JURTĚ NA FRÝDECKO-MÍSTECKU

Tento model velmi pomáhá při skloubení osobního a pracovního života i bez ohledu na to, zda má zaměstnanec děti. “My už ani nepočítáme s tím, že v kancelářích budou zaměstnanci denně, nová budova ve Stodůlkách má nižší počet stolů a židlí, než u nás pracuje lidí. A ještě se nestalo, že by si někdo neměl kde sednout,” usmívá se viceprezidentka.

Radan Šprongl natočil o podpoře rodičů
ve Vodafone videoreportáž,
seznamte se s Andreou Sixtovou

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Těhotná finanční ředitelka, restart pro lidi bez domova a odpovědné firmy Česka. Týden na MY89

Následující článek

Sto tisíc zákazníků vyneslo dm drogerii na stupně pro odpovědné firmy. Za kampaň Už dnes myslím na zítřek

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.