GenderKariéraLeadership / mentoringTémata

Vzniká databáze špičkových manažerek, propojí ženy a klíčové evropské firmy

České manažerky se mohou zapojit do unikátní databáze, která shromažďuje jména žen, které mohou obohatit nejvyšší vedení firem napříč Evropou. Za iniciativou stojí jedna z nejvýraznějších žen tuzemského byznysu Muriel Anton.

Ačkoliv už neřídí Vodafone, je Muriel Anton pořád ženou, o které je slyšet. Kanaďanka, která před šesti lety spustila v Česku vůbec první mentoringový program pro ženy s názvem Odyssey, projekt v posledních dvou letech rozproudila také na Slovensku a v Maďarsku. Navíc se teď díky ní uznávané české manažerky zapojí do unikátní neziskové iniciativy European Women on Boards.

Muriel Anton během jednoho ze svých vystoupení. Foto: Archiv

Muriel Anton během jednoho ze svých vystoupení. Foto: Archiv

V plánu je, aby se do konce roku do databáze projektu podařilo zapsat na dvě stě vysokých manažerek z devíti evropských zemí, které mohou obohatit nejvyšší vedení firem napříč Evropou.

Součástí projektu je také unikátní mentoringový program, v němž se šéfky a šéfové představenstev a generální ředitelé a ředitelky například z Velké Británie, Německa, Itálie, Belgie, Norska či Nizozemska stanou dobrovolnými mentory žen na vysokých pozicích, které mají předpoklady usednout v boardech mezinárodních firem.

„Z každé země budeme mít v programu dva mentory a čtyři mentees. Mentoři budou muži i ženy, kteří již mají zkušenosti z vedení mezinárodních firem, mentees se stanou ženy, které na vedení firem v mezinárodním prostředí pomýšlejí a mají k tomu všechny předpoklady,“ vysvětluje Muriel Anton – žena, která dlouhá léta patřila k nejvýraznějším ženám českého byznysu a letos v lednu byla za své aktivity, které pomáhají ženám v kariéře, oceněna také jako jedna z žen veřejné sféry v prestižní soutěži Hospodářských novin.

Do nového programu se v Česku zapojily například Jitka Schmiedová z České spořitelny, Michaela Chaloupková z ČEZ nebo Dita Stejskalová z Ogilvy PR nebo Tanja Richter, bývalá viceprezidentka pro technologie ve Vodafone.

„Tyto ženy jsou uznávané v Česku, v programu Odyssey dlouhá léta mentorovaly řadu talentovaných Češek, teď se stanou ‘žačkami’ v mezinárodním programu. Jsem velmi ráda, že se do projektu zapojily. Konečně jim tímto způsobem mohu i já poděkovat za to, co ony dělaly řadu let pro druhé,“ říká Kanaďanka, která se natrvalo usadila v České republice a je přesvědčena, že právě Češky mají šanci prosadit se v řídících pozicích mezinárodních firem.

Muriel Anton tvrdí, že kvůli tlaku Evropské unie na genderovou vyváženost ve vedení firem, budou ideální kandidátky do dozorčích rad i představenstev hledat v následujících letech tisíce firem v Evropě. I proto je program sítě neziskových organizací v platformě European Woman on Boards tak důležitý.

Účast v mentoringovém mezinárodním projektu je výhodou pro zařazení do budoucí databáze úspěšných Evropanek. V databázi by se měly už letos objevit desítky žen z každé z devíti zapojených zemí.

Databáze usnadní hledání firmám i headhunterům. „Do databáze se dostanou skutečně prověřené manažerky, které mohou okamžitě zasednout v dozorčích radách nebo představenstvech,“ vysvětluje Anton.

Mezi hlavní kritéria patří zkušenost s vedením středních až velkých firem, zkušenost s mezinárodním prostředím, perfektní jazyková vybavenost, ochota se stěhovat v rámci Evropy. „Nejde jen o generální ředitelky, ale také o finanční, HR či obchodní ředitelky,“ vysvětluje Anton.

Muriel Anton rozvíjí dále také svůj program Odyssey, už dva roky neslouží jen rozvoji talentovaných manažerek z komerční sféry, ale zapojuje také ženy ze státní správy a neziskových organizací.

 


fotoKanaďanka Muriel Anton je zakladatelkou mentoringového programu Odyssey a bývalou generální ředitelkou Vodafone ČR. Do Česka přišla v roce 2000, rozjížděla tu mobilního operátora Oskar, nejprve jako finanční a pak i generální ředitelka. Když Oskar koupila společnost Vodafone, stala se generální ředitelkou. A v roce 2010 spustila mentoringový program pro ženy s názvem Odyssey, který nyní expanduje do dalších zemí střední a východní Evropy. Několikrát za sebou byla Anton zvolena v prestižní ceně Hospodářských novin nejvýraznější českou manažerkou, letos v lednu se stala jednou z 25 žen veřejné sféry, právě za svůj přístup k rozvoji českých manažerek a podnikatelek.

Muriel Anton se v Česku usadila natrvalo, do Kanady se vrací na návštěvu za svou rodinou. Kromě toho, že je vášnivou zahrádkářkou, je jednou z mála expatek, které propadly kouzlu češtiny, chce se totiž bavit s lidmi nejen v práci, kde angličtina není žádnou překážkou, ale i třeba při grilování na chalupě (její kuchyně je vyhlášená a jejímu barbecue prý málokdo odolá). Absolvovala speciální kurz na Univerzitě Karlově a má svého učitele. Česky už nejen velmi dobře rozumí, ale i hovoří, zvládla i pro cizince nenáviděné Ř.


 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

4. ročníku Národní potravinové sbírky je odstartován

Následující článek

Seniory v domovech ohrožují nevhodné léky, ukázal průzkum

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.