Neziskový světTémataVe službách vědyVzdělávání pro životZahraniční inspiraceŽivotní prostředí

Dva mladí vědci se vydali z pólů do Paříže, bojují tak proti klimatickým změnám

Erlend Knudsen, devětadvacetiletý vědec, uběhne denně 42 kilometrů. Na zádech má čtrnáctikilový batoh s jídlem a spacákem. Na svou trasu z vesničky za severním polárním kruhem vyrazil 3. srpna. Cíl? Paříž a Světová klimatická konference, která se koná od 30. listopadu do 11. prosince. Na tomto setkání světových špiček se bude řešit globální oteplování. Výsledek bude klíčový pro budoucnost planety a milionů lidí. V článku najdete také video.

Mladý klimatolog Erlend Moster Knudsen chce upozornit na to, jak zničující dopady má oteplování planety. Zvlášť na Arktidu, kde teploty rostou dvakrát rychleji než jinde na světě. Proto se vydal na cestu dlouhou tři tisíce kilometrů s názvem z Polu do Paříže. Devětadvacetiletý vědec uběhne každý den 42 kilometů a na trasu ze severního pólu do hlavního města Francie se vydal 3. srpna. Do Paříže doběhne na konci listopadu, kdy se tam koná Světová klimatická konference. Přinese příběhy lidí, kteří se se změnami klimatu musí vypořádat. Ne zítra, ale teď hned.

Dva mladí vědci běží a jedou na kole z obou pólů. Sejdou se na konferenci o změnách klimatu v Paříži. Zdroj: Pole to Paris

Dva mladí vědci běží a jedou na kole z obou pólů. Sejdou se na konferenci o změnách klimatu v Paříži. Zdroj: Pole to Paris

„Mám pocit, že to těm lidem dlužím. Musím to do Paříže zvládnout,“ řekl Knudsen stanici CNN. „Jsem to sice já, kdo běží, ale nesu zprávu od mnoha lidí – lidí, kteří do mě vložili všechny své naděje. Věří, že je to možné a že je nyní šance dosáhnout změny. A ona opravdu je. Máme obrovskou příležitost v Paříži udělat krok správným směrem,“ vysvětluje. V nohách má už zhruba 1800 kilometrů, dalších asi 1200 ho ještě čeká.

ČTĚTE: ŽVÝKAČKOVÁ ZEĎ: TURISTICKÁ ATRAKCE UPOZORŇUJE NA EKOLOGICKOU KATASTROFU

Knudsen ale není sám. V Paříži se setká se svým kolegou. Specialista na klima na Antarktidě Daniel Price mu jede naproti na kole z jižní polokoule, z Nového Zélandu. Celkem musí ujet dvanáct tisíc kilometrů. Momentálně projíždí Čínou.

Hladoví sobi i bolavé nohy

Jednání o klimatických změnách v Paříži, takzvaný COP 21, má přinést dohodu mezi zeměmi OSN s cílem udržet globální oteplování pod hranicí 2°C. Pevnou, univerzální a právně závaznou. To se nepodařilo za posledních 20 let. Všech 196 členů OSN musí na zasedání přijet již s hotovým plánem, jak osekat spotřebu  skleníkových plynů tak, aby to stačilo na udržení dvoustupňového cíle.

Evropské země se již zavázaly prostřednictvím Evropské unie. Ta chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 40 procent oproti roku 1990. O tom, že je radikální řešení na místě, svědčí i jeden z příběhů, který nese Knudsen s sebou do Paříže.

Na své cestě se setkal se ženou na severu Norska, kde se mnoho lidí živí chovem sobů. Vyprávěla mu o tom, jak v posledních letech mladí sobi hladoví až k smrti, protože se ve sněhu vytváří ledové vrstvy. Sníh, který dříve zůstával jemný po celou zimu, teď střídavě taje a zamrzá. Ledové krusty pak znemožňují sobům dostat se k vegetaci pod nimi.

„Je pěkně těžké zůstat motivován a běžet každý den bez ohledu na to, jaké jsou podmínky, nebo jestli mě bolí nohy,“ vypráví Knudsen. „Motivují mě ale lidé, které cestou potkávám. Někteří mi nabízejí teplou sprchu, jídlo, někteří mě prostě jen podpoří milými slovy,“ dodává.

Do Paříže na kánoi

Skupina lidí ze Sarayku v Ekvádoru, domorodců z Amazonie, už jednou zastavila stavbu ropné těžební věže na svém území. Teď přemýšlí, jak poslat jednu ze svých kánoí do Francie, aby mohli dopádlovat po Seině až do Paříže. Připojit se k nim chtějí i další domorodci ze Spojených Států.

ČTĚTE: PR FIRMA EDELMAN UKONČÍ SPOLUPRÁCI S TĚŽAŘI A POPÍRAČI KLIMATICKÝCH ZMĚN

Filipínec Yeb Saño už na sebe jednou upozornil, když donutil světové lídry řešit globální oteplování po ničivém tajfunu Jolanda v listopadu 2013. Nyní vyrazil na cestu napříč Evropou s požehnáním papeže Františka, které dostal 30. září v Římě. Jeho cíl je stejný – upozornit na škody, které globální oteplování způsobuje, a přimět tak politiky k ambicióznímu řešení problému.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

V soutěži TOP Odpovědná firma 2015 uspěly Plzeňský Prazdroj, Skanska či Galvamet

Následující článek

Obrazem: Jak si Tesco a potravinová banka předávají neprodané ovoce a zeleninu

B. Strnadová

B. Strnadová

Momentálně objevuji bruselskou eurobublinu. O sociální odpovědnost firem jsem se ale zajímala již jako PR manažerka a později i jako redaktorka Hospodářských novin.
CSR nesmí být podle mého názoru jen pozlátko a marketingový tah, ale musí vycházet skutečně z fungování firmy. Protože jen tak se může opravdu něco změnit. Ráda budu psát o zajímavých projektech v CSR, sociální oblasti nebo rozvojové pomoci.