Byznys pro životCSRDiverzitaEditorský výběrKariéraOdpovědné firmyS korporací v zádechTémata

Za poloviční úvazek plnou mzdu. Tak fungují dělníci tři roky před důchodem v jihlavském Boschi

Jiřímu Mikešovi je dvaašedesát a pracuje jako dělník u CNC stroje. Od loňského léta chodí do zaměstnání dvakrát, maximálně třikrát v týdnu na ranní směny. Přesto bere plnou mzdu. Unikátní program firmy Bosch Diesel v Jihlavě, v němž zaměstnanci tři roky před důchodem pracují za plnou mzdu, otevírá novou kapitolu CSR programů v Česku. Podobnou “odměnu” za věrnost zatím firmy v Česku zaměstnancům nenabízejí, v některých ale vyplácejí výslužné, když zaměstnanec do penze odchází. Ani v Boschi není jisté, zda program bude fungovat “věčně”, v kolektivní smlouvě je zakotven do roku 2019.

„Mám odpracováno čtyřicet let. Opravdu netuším, zda bych zvládal dělat pět dní v týdnu osm hodin denně u stroje. Možná ano. Nebo také ne, protože by se přihlásily zdravotní problémy, jako jsem to viděl u některých svých kolegů. Ale tenhle systém si opravdu užívám,“ vypráví dvaašedesátiletý dělník Jiří Mikeš.

ČTĚTE: PLZEŇSKÝ PRAZDROJ NOVĚ NABÍZÍ RODIČŮM ŠEST TISÍC MĚSÍČNĚ NA PÉČI O MALÉ DĚTI

Má štěstí, že je jedním ze 4 500 zaměstnanců společnosti Bosch Diesel v Jihlavě na Vysočině, kde od loňska funguje na české poměry unikátní sociální předdůchodový program. Zařadit se do něj mohou všichni zaměstnanci dělnických profesí, kterým zbývají tři roky do důchodu. Než odejdou na zasloužený odpočinek, pobírají plnou mzdu za poloviční pracovní dobu.

Mikeš dělá ve firmě Bosch třináct let. Jedinečný benefit nestihne plně využít, protože do důchodu jde už napřesrok. „I dva roky budou příjemné. Pracuji vždy v jednom týdnu dva dny a v dalším týdnu tři dny, jen na ranních směnách. Kdo někdy dělal ve směnném provoze, ví, co je to za zátěž. Když můžete dělat jen ranní šichty, je to obrovská úleva,“ líčí. Volný čas, který mu najednou zbývá, využívá k úpravám svého domku, v létě k houbaření. Podle něj se z Bosche neodchází, protože firma se ke svým zaměstnancům chová více než slušně, platy jsou nadstandardní.

V Německu je to běžné

„Cílem programu je reagovat na demografický vývoj, respektive na rostoucí průměrný věk našich zaměstnanců i na zvyšující se požadavky a fyzickou zátěž. Jeho podstatou je umožnit výrobním zaměstnancům a zaměstnancům nepřímých výrobních úseků s nárokem na řádný starobní důchod pobírat stoprocentní mzdu při polovičním pracovním úvazku. Do programu je možné vstoupit tři roky před vznikem nároku na řádný starobní důchod,“ objasnil mluvčí společnosti Bosch v Jihlavě Mojmír Kolář. V loňském, prvním roce jeho existence, se do programu zařadilo 126 lidí.

je jedním ze 4 500 zaměstnanců společnosti Bosch Diesel v Jihlavě na Vysočině, kde od loňska funguje na české poměry unikátní sociální předdůchodový program. Zařadit se do něj mohou všichni zaměstnanci dělnických profesí, kterým zbývají tři roky do důchodu. Než odejdou na zasloužený odpočinek, pobírají plnou mzdu za poloviční pracovní dobu. Foto: Bosch Diesel

Ve společnosti Bosch Diesel v Jihlavě na Vysočině od loňska funguje na české poměry unikátní sociální předdůchodový program. Zařadit se do něj mohou všichni zaměstnanci dělnických profesí, kterým zbývají tři roky do důchodu. Než odejdou na zasloužený odpočinek, pobírají plnou mzdu za poloviční pracovní dobu. Foto: Bosch Diesel

Účastí v programu navíc zaměstnancům nezaniká nárok na sociální benefity, jako jsou například dvacet dní placené dovolené, příspěvek na doplňkové penzijní spoření ve výši 1 150 korun, příplatky na jídlo a zdraví, měsíční prémie a prémie za úspěch firmy. V kolektivní smlouvě je program zakotven do roku 2019, což znamená, že se vztahuje na všechny, kteří budou odcházet do starobního důchodu až do 31. prosince 2022.

Program je výsledkem delších jednání vedení firmy a odborů. Že je třeba nějak reagovat na stárnutí zaměstnanců, je jasné oběma stranám už několik let. Průměrný věk v Bosch Diesel je zhruba 44 let.

„Ve srovnání se závody v jiných zemích je to poměrně vysoký věk, zejména pokud se podíváme na to, jaké nároky stavíme před naše zaměstnance. Abychom mohli se stejným úspěchem jako dnes vyrábět moderní a inovativní dieselové technologie i v budoucnosti, musíme se intenzivně zabývat programy, které zajistí vysoký výkon i s přibývajícím věkem zaměstnanců. Nový sociální předdůchodový program je podle našeho názoru cestou, jak stárnoucím zaměstnancům dát možnost, aby dostáli nárokům ve výrobě, které tu do budoucna budou, a to i v předdůchodovém věku,“ vysvětlil mluvčí Kolář.

ČTĚTE: NOVÉ PROJEKTY: CO LETOS FIRMY CHYSTAJÍ V OBLASTI CSR NEBOLI ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ

Připustil, že se program prosazoval jednodušeji i díky tomu, že Bosch je německá firma. A v Německu jsou podobné typy sociálního zajištění zaměstnanců běžné. Odboráři s vedením firmy aktuálně jednají o dalším prodloužení programu. Rozhodování nebude jednoduché, protože lidí předdůchodového věku bude ve společnosti přibývat. Firma sice nechce zveřejnit náklady s programem spojené, ale nepochybně jsou vysoké a dále porostou.

Tři roky jednání

„Dopracovat se společně k výsledné podobě programu nám trvalo tři nebo čtyři roky,“ konstatoval Roman Bence, předseda odborového svazu Kovo II při Bosch Diesel, a zároveň předseda Českomoravské konfederace odborových svazů na Vysočině. Bosch v České republice má téměř nulovou fluktuaci a podle představitele odborů by tedy měl projevit společenskou odpovědnost a o své dlouholeté zaměstnance se postarat, i když jim začnou ubývat síly.

„Většinou to firmy řeší tak, že jakmile zaměstnanec přestane kvůli věku stíhat, tak se ho zbaví a vezmou mladého, výkonného. Nikoho nezajímá, kde starší pracovníci po mnoha letech i namáhavé fyzické dřiny skončí, zda na pracovních úřadech, v předčasném nebo invalidní důchodu, nebo si seženou nějakou podřadnou práci. Všude se skloňuje jen produktivita práce. Neřeší to ani stát, ani firmy,“ zlobí se Roman Bence.

Společnost Bosch si ovšem podle něho zakládá na tom, že má sociální cítění a společenská odpovědnost pro ni není jen mediálně zajímavý pojem. „Myslím, že kdyby se přidaly další firmy, třeba by pak lépe sháněly kvalifikovanou pracovní sílu, po které tolik volají,“ doplnil odborář. Přestože v Německu jsou podobné programy běžné a mnohdy daleko propracovanější, je přístup českého Bosche jedinečný.

„To nejde vůbec srovnávat. V Německu se totiž na obdobných programech firem velkou měrou podílí stát. A do různých systémů zabezpečení navíc celoživotně přispívají i zaměstnanci. U nás je to v této chvíli opravdu jen na firmě. A trochu i na těch dalších zaměstnancích,“ dodal Roman Bence. Všichni jsou si totiž vědomi, že existence nákladného programu ovlivní třeba míru dalšího zvýšení mezd nebo jiné benefity.

Penzijní připojištění nebo výslužné

Na podrobnosti unikátního programu se už odborářů ve společnosti Bosch dotazovali jejich kolegové z dalších velkých firem v Česku. Existuje tedy naděje, že se některé časem přidají. Přestože i v některých dalších podnicích na starší zaměstnance pamatují, obdobný koncept zatím jinde nefunguje.

Například IKEA v České republice automaticky zapojuje všechny zaměstnance po odpracování pěti let do věrnostního programu Tack! Formou ročního příspěvku na jejich penzijní připojištění. „Po celou dobu trvání pracovního poměru mohou zaměstnanci také využívat patnáctiprocentní slevu na nákup v obchodních domech IKEA, která jim zůstává i po odchodu do důchodu,“ řekla mluvčí Zdenka Pecková.

ArcelorMittal Ostrava zase vyplácí svým zaměstnancům při odchodu do důchodu podle počtu odpracovaných let u firmy až 20 tisíc korun. Dále dostávají 5 tisíc korun při dosažení životního jubilea 50 let a další příspěvek od zaměstnavatele jim přistane na účtu při odpracovaných dvaceti letech ve firmě a následně každých pět let. „Všechny tyto benefity máme zakotveny v kolektivní smlouvě,“ shrnula mluvčí hutě Barbora Černá.

Ostravská huť má také program, v jehož rámci předávají starší kolegové své zkušenosti mladým. Podobný program má i skupina ČEZ v temelínské elektrárně, nebo třeba bednáři v Plzeňském Prazdroji. A má jej i německý Bosch, který využívá zkušené specialisty v důchodu. Seniorního experta ze své rozsáhlé sítě firma povolá vždy, kdy je zapotřebí rychlá odborná rada. “Je pro mě úžasně motivující, že někdo oceňuje moje životní zkušenosti a odborné znalosti,“ komentoval program Kaiser Siegmund, sedmašedesátiletý expert pro hydrauliku.

“Navíc je vzrušující, když mohu pomoci s řešením technického problému. A jsem rád, že díky tomu držím krok s technickým vývojem,“ dodal. Senior odborníci německé společnosti Bosch tak pracují na krátkodobých projektech v oblasti vývoje, výroby, nákupu, financí, marketingu i prodeje a výše jejich honoráře se odvíjí od jejich minulých platů.

ČTĚTE: NA ZELENÉHO OSCARA MIKULOVSKÝ HOTEL NEDOSÁHL, ČESKU ALE ZVEDL PRESTIŽ

Že se do důchodu nehrnou pracovníci z pozic, kde není nejdůležitější fyzický výkon, ale spíše získané dovednosti, znalosti a zkušenosti, potvrzují i v Rodinném pivovaru Bernard. „Naši zaměstnanci v předdůchodovém věku si mohou sami určit termín, kdy odejdou do důchodu. Pokud se cítí zdravotně dobře a mají chuť pokračovat v práci, mohou. Firma čerpá z jejich zkušeností a daný pracovník v dostatečném předstihu zaučí svého nástupce,“ řekl mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek. V pivovaru v současnosti pracuje pět důchodců a na zasloužený odpočinek se nijak nehrnou, přestože i po odchodu do důchodu jim firma poskytuje celou řadu zaměstnaneckých benefitů.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Komentář Kvida Štěpánka: Freude, Freude, vždycky na tě dojde!

Následující článek

Svět má nového Einsteina. Je to žena

Gračková Ivana

Gračková Ivana

Ivana Gračková se pohybuje v médiích necelých třicet let. Působila na pozicích redaktorky, fotoreportérky, scénáristky, moderátorky, editorky i šéfredaktorky.
V devadesátých letech z prostředků své reklamní a PR agentury pět let vydávala kulturní měsíčník pro Moravskoslezský kraj s názvem Triumf, v němž spojila publicistickou a odbornou tvorbu zaměřenou na kulturu a společenský život regionu se standardním měsíčním přehledem akcí. Angažovala se také jako kurátorka uměleckých výstav. Věnovala se tvorbě pro tištěná média, rozhlas i televizi, pracovala také v agenturním zpravodajství. Krátce si vyzkoušela práci pro bulvár, blíže má ale jednoznačně k odborným tématům, publicistice a investigativní tvorbě.
V současné době publikuje nejvíce v Hospodářských novinách a jejich odborných přílohách.