Byznys pro životDiverzitaKariéraNa vlastní trikoTechnologie pro životTémata

Zachránila tradiční výrobu vlněných přikrývek v Beskydech i práci místním

Ne nadarmo si děti na severu Moravy zpívají Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide? Černooký bača ovečky zatáča… V podhůří Beskyd má chov ovcí tradici, a skoro každý druhý se v Palkovicích jmenuje Bača. Ovci má obec také ve svém znaku. Zuzana Bílková sice není bača z písničky, ale zachránila tady před sedmi lety dílnu na výrobu vlněných lůžkovin a práci místním.

Když se před sedmi lety rozhodli zrušit v Palkovicích na Frýdecko-Místecku dílnu na výrobu vlněných lůžkovin z ovčí vlny, začal se rodit v hlavě Zuzany Bílkové plán. V “kapse” měla čerstvý diplom v oboru systémové inženýrství a informatika na Vysoké škole báňské – Technické Univerzitě. A zrovna končila zkušební dobu v prvním zaměstnání v Ostravě.

ČTĚTE: PRO AUTISTICKÉHO SYNA ZŘÍDIL TRUHLÁRNU, SÁM HO NAUČÍ ŘEMESLO

Odešla. Rozhodla se, že firmu Batex  v rodné obci v podhůři Beskyd zachrání. Neměla žádné zkušenosti, zato velkou chuť uchovat v obci tradiční výrobu.

„Když jsem se dozvěděla, že chtějí skončit, řekla jsem si, že by byla škoda rušit podnik, který tak dlouho fungoval a k němuž mají místní osobní vztah. Vlna patří k této obci stejně jako třeba sirky k Sušici,“ směje se dvaatřicetiletá blondýnka, která si uvědomila, že by bylo moc fajn věnovat energii něčemu vlastnímu. „Tak jsem si domluvila schůzku s majitelem, který se firmu chystal zavřít, a už to jelo,“ vzpomíná na svůj skok do neznáma.

Dnes se Batexu daří a v její dílně vznikají věci z prvotřídní ovčí vlny. Kromě prošívaných přikrývek, podložek, ložního prádla, výrobků pro kojence a maminky zde šijí také zdravotní a relaxační pomůcky. Ty nabízejí nejen na farmářských trzích, ale už i prostřednictvím e-shopu.

Obrat firmy se momentálně pohybuje v řádech milionů korun. A dílna se z Palkovic právě stěhuje do větších prostor v blízkém Frýdku-Místku, ale do Palkovické ulice. Tradice musí zůstat zachována.

Začátky však pro Bílkovou snadné rozhodně nebyly. „Když jsem zaplatila faktury, byla jsem ráda, že jsem měla z čeho vyplatit zaměstnance,“ přiznává žena, která se podnikání a všemu, co s tím souviselo, učila za pochodu. Musela se vžít také do role šéfové a začít řídit lidi.

Jako z muzea a přesto nenahraditelné

Po dvou letech se karta obrátila k lepšímu. Zuzana vytáhla firmu z červených čísel a postupně začala navyšovat obrat. I díky tomu mohla zvýšit pracovní dobu původně tří šiček ze zkráceného úvazku na plný a přibrat další dvě brigádnice.

„Tehdy jsem si konečně oddechla, byl to pro mě opravdu první úspěch a já si uvědomila, že se mi podařilo podnik nastartovat. Říkala jsem si, že teď už to bude jen lepší,“ vzpomíná. Radost mají i zdejší zaměstnanci, kteří nepřišli o práci. Navíc prý s novou šéfovou firma omládla.

Zuzana říká, že ovčí vlna ji fascinuje svou alchymií. „Léčí, uklidňuje a revitalizuje, a to hlavně díky lanolínu. Aby byl zachován, je potřeba vlnu zpracovávat šetrně,“ zdůrazňuje. Připomíná, že zatímco v zimě vlna hřeje, v létě odvádí vlhkost a po celý rok pomáhá třeba nemocným kloubům.

Výrobna firmy Batex sídlí v jedné z oprýskaných palkovických budov. Žádnou elektroniku tady nenajdete, jen samé původní stroje. Prý se tak často nekazí, a když už, je snadné je opravit.

„Tak tohle je naše chlouba – sto let starý mykací stroj. Říkáme mu také krampl,” ukazuje Bílková na železné monstrum. Další unikát stojí opodál a je to stroj na prošívání dek. „Podle předlohy, která se vloží do jeho spodní části, stroj prošije přednastavený vzor,“ vysvětluje Bílková.

ČTĚTE: PRVNÍ BUNDU S KAPSOU PRO DÍTĚ UŠILA NA MATEŘSKÉ, DNES ZBOŽÍ VYVÁŽÍ DO CELÉHO SVĚTA

Firma Zuzany Bílkové vyrábí nejen z ovčí vlny, ale také z pohankových slupek, dutých vláken a polystyrenových kuliček.
Ve firmě pracují ženy, většinou místní, některé na zaměstnanecký poměr, jiné jako brigádnice. Všechny umí mykat vlnu, stříhat potahy a šít. Nechybí zde ani strojník.

Dlouhodobou vizí firmy je stát se kvalitním výrobcem lůžkovin s působností v České republice a dalších státech Evropské unie. „Zásadní je prodávat našim zákazníkům kvalitní české výrobky za dostupnou cenu,“ říká Bílková.

Do většího

Loni v srpnu se majitelce Batexu narodila dcera Agáta. „Většinu práce se snažím řešit z domu, hodně deleguji, a když potřebuji něco zařídit v terénu, mám skvělé rodinné zázemí, takže s hlídáním není problém,“ usmívá se maminka a podnikatelka v jedné osobě.

Palkovická výrobna se právě stěhuje do větších a modernějších prostor. Od března ji zákazníci najdou ve Frýdku-Místku. „Pevně věřím, že se nám tímto krokem otevírají další obzory a moc se těším na nové začátky,“ doufá Bílková.

ČTĚTE: KOUPILA BROWNFIELD, SPUSTILA FARMÁŘSKÉ TRHY. STAVAŘKA BUDUJE SÍDLO FIRMY I MÍSTNÍ KOMUNITU

V listopadu 2014 zvítězila v prestižní podnikatelské soutěži Živnostník roku Moravskoslezského kraje. Výrobky firmy Batex byly už v minulosti oceněny také certifikátem „Beskydský produkt“, což je ochranná známka označující místní původ výrobku, jeho vazbu na region a šetrnost k životnímu prostředí.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Nový oltář nebo bydlení pro postižené. Do regionů putuje díky Eře šest milionů

Následující článek

Tvrdohlavý kuchař, pestrobarevné firmy a žena, která se zamilovala do vlny v Beskydech. Týden na MY89

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.
Má dvě dospělé děti a tři vnoučátka. V životě se řídí zdravým selským rozumem, tíhne k východním filozofiím.