DiverzitaGenderKariéraOdpovědný životS korporací v zádechStudie / průzkumyTechnologie pro životTémata

Ženy v IT zažívají v Silicon Valley obtěžování i ponižování, ukázal průzkum Slon v Údolí

Více než dvě stovky žen, které mají nejméně deset let zkušeností v technologických firmách v americkém Silicon Valley ve studii Slon v Údolí popsalo, co obnáší v IT společnostech uspět. Kromě nálepky “bossy” neboli panovačná, kterou získala většina z nich, čelily tři čtvrtiny respondentek otázce: Kdo vám bude hlídat dítě? už u pohovoru, 60 procent se setkalo se sexuálním obtěžováním a polovina si raději zkrátila už tak minimální (neplacenou) americkou mateřskou, jen aby o vysněnou práci nepřišla.

Bývala partnerka investorské firmy Kleiner Perkins Caufield & Byers Trae Vassallo a bývalá viceprezidentka Yahoo! Michele Madansky před pár dny na portále Re/code představily průzkum Slon v Údolí, který ukazuje, za jakou cenu se ženám daří uspět v technologických společnostech v americkém Silicon Valley. A podtrženo sečteno, jde o cenu vysokou, pokud chtějí uspět, nesmí jim vadit sexuální obtěžování, nezákonné otázky u pohovorů, pohrdání mužských protějšků a jejich protěžování.

Autorky studie se ptaly více než dvou set žen, které mají v IT firmách nejméně deset let zkušeností. Téměř osmdesát procent respondentek bylo ve věku 40+ a tři čtvrtiny z nich mají děti. A všechny se ve své profesi vypracovaly.

Téměř všechny se podle průzkumu ve vysněném technologickém údolí setkaly s předsudky, diskriminací, obtěžováním, nebo “alespoň” ponižováním. A vše začíná už při pohovoru nevhodnými osobními otázkami. Situace je o to víc alarmující, že se netýká jen malých firem nebo start-upů, ale i korporací, jako jsou třeba Apple, Google a VMware.

A zde jsou některé z výsledků průzkumu:

  • 75 % respondentek uvádí, že dostalo na pohovoru nevhodné otázky, týkající se například jejich rodinného stavu či zajištění hlídání dětí.
  • 60 % žen čelilo sexuálním návrhům kolegů, většinou svých nadřízených.
  • 52 % respondentek si z obav o kariéru raději zkrátilo mateřskou dovolenou (Spojené státy negarantují placenou mateřskou dovolenou. Zaměstnavatelé většinou tolerují, že žena zůstane doma šest týdnů, někdy půl roku, zdarma. Existují ale i firmy, které nabízejí zaměstnankyním placenou půlroční až roční mateřskou jako benefit, loni výhodu nabídly třeba Microsoft nebo Netflix – pozn. redakce)
  • 66 % žen se cítí vyloučeno ze společenských a sportovních aktivit firmy, 59 % dotázaných vnímá, že nemají stejné možnosti jako muži.
  • 84 % dotázaných je kolegy považováno za příliš dominantní

Podle tohoto průzkumu se ženy dostávají do začarovaného kruhu. Zaměstnavatelé vycházejí z předpokladu, že matky nemají ambice a nebudou se dostatečně věnovat své práci, takže jim nedají příležitost kariérního růstu. Na vysokých postech je tedy žen málo, což zpětně posiluje předsudek o ženách bez ambicí. Jedna z respondentek dokonce uvedla, že v práci o své rodině a dětech nemluví, aby nebyla vnímána jako neschopná.

Tohle by tu neprošlo

Jsou tyto výsledky specifické pouze pro americký trh, nebo podobným situacím čelí i ženy v České republice? Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2013 u tuzemsku pracuje v IT oborech  9 % žen, a jejich počet spíše klesá. Pokud se manažerek zeptáte, na nevhodné praktiky, kterým musí čelit ženy z IT ve Státech, nenarazily a vlastně je vylučují. A rozhodně by nad nimi nemávly rukou.

“V takových i jiných konfliktních situacích je třeba se klidně, avšak důrazně ohradit. A pokud to nepomůže, zvážit i další kroky,” je přesvědčena CSR manažerka společnosti Microsoft Lenka Čábelová. “Je to i tím, že oproti Americe nebo Anglii jsme na ženy ve vyšších a vysokých postech jednoduše zvyklí. To je paradox komunismu – je běžné, že ženy pracují a klidně až do vysokého věku,“ podotkla Pavla Helclová, senior konzultantka Hay Group.

S obtěžováním se nesetkala ani Dita Přikrylová z Czechitas, která ženám pomáhá prosadit se právě v IT oborech. “Uvědomuji si ale, že v převážně mužském prostředí je někdy těžší se jako žena prosadit.“

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Kdo by si ještě před rokem myslel, že UNICEF rozbije stany v Evropě, ptá se Pavla Gomba

Následující článek

Firmy se i letos mohou hlásit na dobrovolnický Give & Gain Day

H. Tutterová

H. Tutterová

Ráda píšu i mluvím a líbí se mi schovávat humor mezi řádky a zachytávat kouzlo okamžiku.
Obklopuji se lidmi, knihami a kávou a baví mě rozšiřovat si obzory. Pozoruji, glosuji, sportuji, fandím Colombovi a umím se do třiceti vteřin ztratit i s navigací a mapou v ruce.
Chtěla bych se nechat na rukou nosit, jenže přitom vřeštím, že nemám pevnou půdu pod nohama.