DiverzitaGenderOdpovědný životTémataZahraniční inspirace

Změna k lepšímu: V kalendáři Pirelli 2016 pózují ženy, které hýbou světem

Do kalendáře Pirelli 2016 byly poprvé od roku 1964 vybrány ženy ne pro své fyzické přednosti, ale pro své úspěchy. V kalendáři se neobjevují žádné provokativní pózy, atraktivita žen spočívá v tom, co dokázaly. Před objektivem světově uznávané fotografky Annie Leibovitz se postavily například manželka Johna Lennona Yoko Ono, zpěvačka Patti Smith nebo tenistka Serena Williams.

Kalendář Pirelli přichází v novém kabátě a přináší nový pohled na ženskou atraktivitu. Na rozdíl od minulých provokativních ročníků, ve kterých se objevovaly převážně velmi spoře oděné topmodelky jako Kate Moss či Naomi Campbell, v kalendáři pro rok 2016 najdeme ženy, za které mluví jejich životopisy, ženy, které hýbou světem.

ČTĚTE: HANDICAPOVANÉ ŽENY V ROLI MODELEK. O VŠECH SI ŘEKNETE: PROSTĚ KRÁSNÁ! PODPOŘTE JE NA KATALYZÁTORU

Komička Amy Schumer, která v kalendáři také pózuje, na svém twitterovém profilu napsala:

Světově uznávaná fotografka Annie Leibovitz nafotila prestižní kalendář v úplně novém duchu. Téměř všechny modelky jsou oděné, ale hlavně – v kalendáři se nevyskytují provokativní pózy, typické pro minulé ročníky. Naopak je kladen důraz na ženskou diverzitu, vnitřní krásu ženy a úspěch žen. Nicméně smyslnost v kalendáři nechybí. Jen je vyjádřena se vkusem, profesionalitou a s noblesou. V kalendáři najdeme fotografie dvanácti úspěšných žen. Nechybí v něm například tenistka Serena Williams, manželka Johna Lennona, výtvarnice a hudebnice Yoko Ono či rocková zpěvačka Patti Smith.

Pro kalendář také zapózovala čínská herečka Yao Chen, kterou časopis Forbes označil jako 83. nejmocnější ženu světa, či Mellody Hobson, americká podnikatelka, momentálně generální ředitelka Ariel Investment a předsedkyně správní rady Dreamworks Animation.

Změnu v představování žen v kalendáři kvituje i herečka Andy MacDowell.

Kalendář nafotila Annie Leibovitz, americká fotografka, která se proslavila především inscenovanými portréty amerických prominentů a celebrit z politiky, vědy a kultury. Mezi osobnosti, které Annie v minulosti fotila, patří například zpěvačka Lady Gaga, herec Brad Pitt, bývalý americký prezident Bill Clinton nebo královna Alžběta II.

“Společnost Pirelli mě oslovila, že chtějí odklon od minulosti. Sami navrhli, že modelkami by mohly být významné ženy. Poté jsme se shodli, že cílem je přímočarost. Chtěla jsem, aby fotky ukázaly ženy přesně tak, jak jsou, bez předstírání,” řekla Leibovitz.

KANAĎANKA DÁVÁ PANENKÁM PODOBU HRDINEK, DĚTI SI BUDOU HRÁT S MALÍŘKOU FRIDOU NEBO AKTIVISTKOU MALÁLOU

A firma Pirelli není jedinou, kdo se snaží vnímat ženskou atraktivitu jinak. I pánský časopis Playboy se v říjnu rozhodl skoncovat s nahotou na svých stránkách. Směřuje společnost konečně jiným směrem ve vnímání žen?

Kalendář Pirelli je tradičně určen významným klientům, slavným osobnostem i významným státníkům.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Komentář Kvida Štěpánka: Long live Miloš Zeman! V důchodu!

Následující článek

A kdy se objeví první český Zuckerberg?

A. Bednářová

A. Bednářová

Po vystudování Fakulty humanitních studií nyní pokračuje ve studiu žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity. Již několik let se aktivně pohybuje v neziskovém sektoru, poslední dva roky jako předsedkyně neziskové organizace Genesis.

Zúčastnila se několika mezinárodních seminářů a konferencí na téma neziskového sektoru, zejména lidských práv a ekologie.

Současně působí jako lektorka češtiny pro cizince a aktivně se věnuje tibetské komunitě žijící v České republice, o které napsala i svou bakalářskou práci s názvem Tibeťané v České republice: transnacionální migrace Tibeťanů.

Ráda poslouchá svůj starý gramofon, nejraději The Doors či jazz. Má ráda vůni levandule a svých dětských knih. Nikdy nezapře vášeň k psaní a cestování, jež jí umožňují objevovat svět, a skrze něj i samu sebe.